Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Görüşünüz Bozuk Olsa Bile Akıllı Telefon Kullanabilirsiniz

Görüşünüz Bozuk Olsa Bile Akıllı Telefon Kullanabilirsiniz
Kubilay Han Uluerim

Massachusetts Eye and Ear’ın Schepens Eye Research Institute kolu ve Harvard Medical School ortaklığıyla, akıllı telefon ekranındaki görüntüleri büyüterek Google Glass’a yansıtabilen bir uygulama geliştirildi. Kullanıcılar, bu teknoloji sayesinde baş hareketleriyle ekranın belirli kısımlarını görebiliyorlar. Bu teknoloji, görme rahatsızlıkları olan hastalar için fayda sağlayabilir. Araştırma sonuçları IEEE Transactions on Neural Systems and Rehabilitation Engineering‘de paylaşılmış durumda.

“Düşük görüş problemine sahip hastalar akıllı telefon ekranlarında zoom yaptığında, ekranın sadece küçük bir kısmını görüyorlar. Bu yüzden ekranda ortaya mı köşeye mi baktıklarını anlayamıyorlar. Bu uygulama, telefon ekranındaki görüntüyü Google Glass’a yansıtıyor ve kullanıcının baş hareketleriyle sayfayı taramasını sağlıyor.” diyor Schepens Eye Research Institute of Mass. Eye and Ear ve Harvard Medical School’dan Prof. Gang Luo.

113746_web

Yeni teknolojinin değerlendirilmesi için, araştırmacılar 2 deney grubunu gözlemlemişler. Bir gruba yeni teknoloji verilirken, diğer gruba sadece akıllı telefon verilmiş ve çeşitli görevleri tamamlamaları istenmiş. Deney sonucunda, Google Glass ve uygulamayı kullanan grubun %28 daha hızlı telefon kullandığı gözlenmiş.

Araştırmacılar projenin bir sonraki adımı için Google Glass’a uyarlayabilecekleri farklı hareketler denemek istediklerini belirtiyorlar. Ayrıca, baş hareketleriyle kontrol etmenin, sesli kontrol etme gibi diğer özelliklerle karşılaştırıldığında nasıl sonuç vereceğini de test edeceklerini söylüyorlar.

Submit a Comment