Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sugar Smart App Besinlerin Şeker Oranını Ölçüyor

Sugar Smart App Besinlerin Şeker Oranını Ölçüyor
Nihal Yormaz

İngiliz Sağlık Bakanlığı’na bağlı Halk Sağlığı Kurumu tarafından hazırlanan “akıllı şeker uygulaması” (sugar smart app) ürünlerin üzerinde yer alan barkodları okuyarak besinlerin şeker oranını gram ya da kesme şeker adedi olarak öğrenmeye olanak tanıyor. Yetkililer, ücretsiz olarak akıllı cihazlara indirilebilen uygulamanın diş çürükleri, obezite ve şeker hastalığıyla mücadele konusunda olumlu yönde katkı sağlayacağını söylüyorlar. Ayrıca bu uygulama sayesinde aileleri daha sağlıklı seçeneklere yönlendirmek amaçlanıyor.

Yapılan araştırmalar ve uygulamanın sonuçları küçük çocukların diyetinde şeker limitini üç kat aştıklarını gösteriyor. Halk Sağlığı Kurumu bu durumun sağlıksız nesiller yetiştiğinin bir göstergesi olduğunu belirtiyor. Ayrıca şeker uygulamasının duyurulduğu kampanyada 4 ve 10 yaş arasındaki çocukların her yıl 22 kg eklenmiş şeker tükettiği de vurgulanıyor. Bu da, beş yaşındaki ortalama bir çocuğun ağırlığından fazla olan 5500 adet kesme şeker anlamına geliyor.

75 bin ürün üzerinde çalışan uygulama velilere çocuklarının sağlığına zararlı ürünleri belirlemeleri için hızlı bir kılavuzluk görevi üstleniyor. Uygulamadan alınan verilere göre bazı ürünlerde bulunan şeker oranları ise şöyle:

Bir kutu kola: 9 küp kesme şeker

Bir paket çikolata: 6 küp kesme şeker

Bir küçük karton meyve suyu: 5 küp kesme şekerden fazla

 

Submit a Comment