Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Terapistinizle Artık Çevrimiçi Konuşun

Terapistinizle Artık Çevrimiçi Konuşun
Buğrahan Ceylan

Zaman ilerledikçe ve yeni gelişmelere şahit oldukça hastaların da yeni alışkanlıklar ve taleplerde bulunduğu kolayca görülebilmektedir. Bu talep ya da ihtiyaçların en bariz olarak görülebildiği alan ise psikolojik terapiler. Şöyle ki yeni uygulamalar ve cihazlar sayesinde belki de bir psikolog koltuğunun yerini bir dizüstü bilgisayarı ya da tablet cihaz alabilir.

Mental Health Association sağladığı verilere göre Amerika’da her 5 kişiden 1’i kendi hayat mücadeleleri sırasında mutlaka bir psikolojik destek alma ihtiyacı hissetmektedir. Buna rağmen çoğu zaman yeterli imkânın olmayışı; yani maddi sebepler ya da akıl sağlığı hizmetine kolay ulaşımın olmaması sebebiyle bu ihtiyaç göz ardı edilmektedir. Kişinin yalnızca fiziksel değil, psikolojik olarak da yardım almasını engelleyebilecek sebeplerden bir tanesi de yakın çevresi tarafından muhtaç ya da akıl sağlığı yerinde olmayan biri olarak damgalanmasıdır. Tüm bu sebepler ve hastaların ihtiyaçları bu konuyla ilgili mobil çözümlerin ortaya çıkmasına da sebep olmuştur.

Mobil uygulamalar hem kişinin aradığı sağlık hizmetine daha ucuz olarak ulaşmasını hem de hastanın dilerse tam bir gizlilik içinde olmasını sağlayabilmektedir. İşte hem sağlık çalışanları hem de hastalar tarafından beğeni toplayan üç terapi hizmeti:

1-TalkSession

“Geleceğin yeni terapi şekli.” ve “ Doğru terapisti bulmak her zaman kolay değildir.” Sloganları ile kullanıcılarını web sitesinde karşılayan bu hizmet internet kullanıcılarının bilgisayarları aracılığıyla en hızlı şekilde bir terapist ile konuşmasını sağlıyor. TalkSession şimdiden bu işe kendini adamış 100 farklı terapiste sahip ve konuşmak isteyenlere bir tık uzaktalar.

2-Talktala

İnsanlar çoğu zaman içlerinde biriktirdikleri problemleri,sıkıntıları ya da özel hayatlarındaki sıkıntıları herkese anlatamayabilir. Bazen, hiç tanımadığınız biriyle ya da yeni tanıştığınız bir tanıdığınıza içinizi dökmek ve anlatmak istersiniz. Talktala, bu gibi durumlardan gerçekten bunalmış kullanıcıları bir araya getirmeye yarayan bir hizmet. Kullanıma açtığı sohbet odaları ve forumları aracılığıyla, aynı problemi yaşayan kullanıcıları bir araya getirerek bir empati kanalı oluşturmaya çalışan Talktala, “İlişki durumu çok karışık” başlığı açan bir kullanıcının tavsiye almasını sağlıyor. Belli bir kalite düzeyine sahip olan hizmetin aylık ücreti ise 30$. Ayrıca kullanıcılar, isterlerse çevrim içi sağlık profesyonelleri ile video görüşmeleri de talep edebilmektedirler.

3-iCouch

TalkSession ve Talktala ile benzer hizmetleri sunmasına rağmen iCouch, bazı özellikleri ile benzerleri arasından sıyrılmayı başarıyor. İlk olarak yalnızca A.B.D içinde hizmet vermeyi amaçlamış olan uygulama zamanla dünyanın farklı ülkelerinden terapistleri de bünyesine katarak oldukça geniş bir kitleye hizmet vermeye başladı. Şu an iCouch uygulaması ile çevrimiçi tedavi hizmeti alan hastaların %30’unun A.B.D dışında olduğu tahmin ediliyor. Hem bilgisayardan hem de iPhone’dan ulaşılabilecek olan hizmet HIPAA kurallarına uygun olarak hizmet vermektedir. iCouch’un en büyük farkı coğrafi bariyerleri ortadan kaldırması.

 

 

 

 

 

Comments

  1. yaklaşık 2 yıldır başarı ile hizmet vermeye devam eden terapi.com da Türkiye’den bir örnek

Submit a Comment