Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sosyal Medya Artık IMS Health İçin de Stratejik

Sosyal Medya Artık IMS Health İçin de Stratejik
Dr. Sertaç Doğanay

Başlığa baktığınızda bu sizin için çok şey ifade etmiyor olabilir. O zaman iki firmayı kısaca tanıtayım ve sosyal medyanın ilaç sektöründeki pazarlamacı ve satışçılar için de ne kadar önemli hale geldiğini beraber tartışalım.

IMS Health ile ilaç sektörüne girdiğim 2001 senesinde tanıştım. Başka hiçbir sektörde olmayan detay ve doğrulukta veriyi ilaç sektörüne sağlayan bir sistem aslında IMS. O günlerde mavi renkli klasörlerdeki veriyi kullanırdık. Yani veri henüz son kullanıcı için dijital ortama geçirilmemişti bile. 3 aylık dönemlerde tüm ilaçların satış sayılarını, bulundukları pazarlardaki rakiplerinin satışlarını, hatta hangi branştaki doktorun ne oranda reçete katkısı verdiğini projekte eden verileri sunuyordu. Sonra bu veriler birkaç tıkla Excel dosyalarına aktarılabilen, sonsuz varyasyonlu raporlar alınmasına olanak veren dijital bir yazılımla sunuldu. Özet olarak IMS Health, sağlık endüstrisinin her alanındaki müşterilerine, hasta memnuniyetini arttırmalarını ve daha etkili olabilmeleri için veri sağlıyor.

Semantelli ile ise geçen sene bu zamanlar tanıştım. A.B.D. merkezli dijital monitoring firmasının özelliği sadece ilaç sektörüne özel hizmet vermesi. Dijital mecralarda ve sosyal medyada kurumlar ve markalar hakkında konuşulan (yazılan) her şeyi eş zamanlı olarak sunan Semantelli bu konuda dünya lideri konumunda. İlaç firmaları için bulunmaz fırsatları, değerli veriyi ve itibar yönetimi araçlarını sunmaları onları eşsiz bir yerde konumlandırıyor.

IMS Health 30 Nisan’da, pazarlama ve tüketici ilişkileri hizmetlerini sağlık endüstrisine de sunabilmek için Semantelli’yi satın aldığını duyurdu. Bu satın almayla beraber Semantelli artık IMS Health’in sağlık endüstrisine sunacağı sosyal medya çözümleri, pazar araştırması, marka performansı, risk yönetimi ve tüketici/ sağlık profesyoneli ilişkisi konularında çözüm üretecek yenilikçi bir parçası haline geliyor.

IMS Başkan Yardımcısı Stefan Linn: “Bu satın alım sayesinde IMS şirketi yapabileceklerinin sınırlarını bir adım daha öteye taşımış bulunmaktadır. Sosyal medya yönetimi ve analizi, yeni medya da denilebilecek bazı kanalların kullanımında çoğu müşterinin çözüm üretilmesini istediği ve özellikle sağlık profesyonelleri ile tüketiciler arasındaki iletişimi daha aktif kılmayı istedikleri bir alandır. IMS’in sunduğu sağlık endüstrisine yönelik büyük veri birikimi ve Semantelli’nin teknolojik alt yapısının bir araya gelmesi ile müşterilerimizin sağlık hizmetleri ve sosyal medyada anlık olarak trendleri takip edebilmesini ve gerçekçi çözümler üretebilmesini amaçlıyoruz.

Yılların IMS’i, sosyal medyayı stratejik alan olarak belirlemişse, üzerine bir kez daha düşünmekte fayda var.

Submit a Comment