Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Tıp Öğrencileri İçin En Faydalı 5 Mobil Uygulama

Tıp Öğrencileri İçin En Faydalı 5 Mobil Uygulama
Kubilay Han Uluerim

Ameliyat simülasyonu uygulaması Touch Surgery‘nin CEO’su Jean Nehme, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir röportajda öğrenciler için en faydalı 5 tıbbi uygulamadan bahsetti.

İnsanların bir bilgiyi öğrenmek için kullandığı yöntemler gün geçtikçe değişiyor. Özellikle mobil teknoloji ve sanal gerçeklikle akademik eğitimde devrimsel birçok gelişme yaşandı. Bu gelişmenin en büyük faydaları ise tıbbi eğitim sahasında görülüyor. Öğrenciler yüklü miktarda bilgiye kolayca ulaşarak pek çok yeteneği uygulamalı bir şekilde öğreniyorlar.

Yapılan araştırmalara göre eğer kitapta öğrendiklerinizi uygularsanız bunları unutma şansınız azalıyor. Kitaplar tıp okullarından yavaş yavaş kaldırılırken birçok üniversite, öğrencilerine tıbbi mobil uygulamalar indirmelerini söylüyor.

Bu konuyu araştıran Imperial College London, Touch Surgery platformunu değerlendirmek için bağımsız bir test yapmış. Tıp öğrencilerinin bu platform sayesinde ne kadar hızlı öğrendiğini öğrenmek isteyen okul, amatör seviyedeki bir grubu teste tabi tutmuş. Çoktan seçmeli bir ameliyat sınavı yapılan öğrenciler 100 üzerinden 1-11 alırken uzmanlar hâliyle 89-95 arası puan almış. Sadece 6 derste Touch Surgery ile kendini geliştiren öğrenciler ise 90-98 puana kadar yükselmişler.

İşte Jean Nehme tarafından seçilen en iyi 5 uygulama:

lectures

Complete Anatomy

WWDC’de “kişilerin insan vücudunu öğrenmesini kökten değiştiren dünya çapında bir eğitim aygıtı” şeklinde adı geçen Complete Anatomy, iPad için geliştirilmiş bir uygulama. İnsan vücudunu 3D olarak incelemeye imkân tanıyan yazılım, kullanıcıların vücuttaki 9000’den fazla yapıyı öğrenmesini sağlıyor. Ek olarak platformun içinde interaktif testler ve izlenebilir kayıtlar da bulunuyor.

prognosis-your-diagnosis

Prognosis: Your Diagnosis

Bu uygulama, geleceğin doktor ve hemşirelerinin teşhis koyma yeteneklerini geliştirmek için klinik vaka simülasyonları kullanıyor. Her vakaya konulan teşhise kısa ama derin bir analiz yapılıyor. Analizden sonra ise belirlenen hastalık üzerine tartışmalar yapılıyor.

figure1-2

Figure 1

The Guardian tarafından “Doktorlar için Instagram” adı verilen Figure 1, doktorların hastalık ve yaralanma gibi konularda fotoğraflar paylaşmasına olanak sağlıyor. Her gün e-posta ve mesaj ile binlerce fotoğraf gönderildiğini belirten yapımcılar, Figure 1’in çok daha güvenli bir ortam olduğunu söylüyorlar. Sistem doktorlar için tasarlansa da tıp öğrencilerinin de gerçek vakalara tanık olmak için kullanması mümkün.

orca

Orca Health’s Decide Series

Orca Health, öğrenci ve hastaların anatomiyi anlamalarını kolaylaştırmayı hedefliyor. Uygulama insan vücudunu omurga, diz ve kalp gibi birçok farklı bölgeye ayırıyor. Öğrenciler vücutta istedikleri bölgeyi ayrıntılı olarak inceleyip pratik yapabiliyorlar.

learn-muscles1

Learn Muscles

Learn Muscles, öğrenciler için geliştirilen bir görsel referans uygulamasıdır. Bu uygulamanın içinde yüksek kalitede 141 kas fotoğrafı bulunuyor. Fotoğrafların altındaysa kasların adları, görevleri, kökenleri, tutundukları yerler ve yorumlar yer alıyor. Ek olarak Learn Muscles’ın test oluşturma özelliği ve 6 eğitici videosu da bulunuyor.

 

Kaynak:

Submit a Comment