Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Doktorlar için “Instagram”

Doktorlar için “Instagram”
Buğrahan Ceylan

Yeni bir fotoğraf mobil uygulaması, sağlık uzmanlarının kendi aralarında bilgi paylaşımına yepyeni bir soluk getirmek üzere.  Figure 1 isimli yeni bir uygulama sağlık uzmanlarının, kendi sosyal ağlarını oluşturarak aralarında medikal fotoğraf ve bilgi paylaşımı yapabilmelerini sağlıyor.

Doktorlara yönelik Instagram benzetmesini yapabileceğimiz bu yeni uygulama, Kanada’da yaşayan Dr. Joshua Landy tarafından kuruldu. Figure 1 doktorların belli rahatsızlıklarla ilgili fotoğrafları çekerek, kendi ağları arasında paylaşmalarını ve bilgi alışverişi yapmalarını sağlamaktadır. Uygulama, doktorların bu fotoğrafların üzerinde yorum yapmalarına ve işaretlemelerine de izin vermektedir.

Figure 1 uygulamasının kurucusu Dr. Joshua Landy: “Anlık olarak incelediğim hastalıklarla ilgili fotoğrafları çekmenin ve paylaşmanın güvenli bir yolunu aramaktaydım fakat istediğim çözümü bir türlü bulamadım. En sonunda ortaya Figure 1 çıktı.”

Sağlık uzmanları çektikleri fotoğrafları etiketleyebiliyor, işaretleyebiliyor ve yorumlar ekleyebiliyorlar. Bu sayede arama sonuçlarında çok daha kesin sonuçlar elde edilebiliyor. Tabii ki hastaların resimlerinin çekilmesi ve paylaşılması ortaya bazı güvenlik sorunlarının varlığını ortaya çıkarabilir. Fakat Figure 1, çekilen fotoğrafları otomatik olarak tarayarak, hastanın kimliğini belli edecek kısımları karartabiliyor. Bu opsiyon aynı şekilde kullanıcıya da sunulmakta ve hastanın kimliğini belli edebilecek herhangi bir noktayı aynı şekilde karartmak ya da buğulandırmak mümkün olabilmektedir.

Figure 1 şu an iTunes App Store’da ücretsiz olarak sunulmaktadır. Şu an yalnızca iPhone için tasarlanan uygulamanın yakın zamanda Android platformlarına da sunulması bekleniyor.

Submit a Comment