Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Solunum Hastalıklarıyla Mücadeleye Türkiye’den Dijital Destek: Spirohome

Solunum Hastalıklarıyla Mücadeleye Türkiye’den Dijital Destek: Spirohome
Kubilay Han Uluerim

KOAH ve astım gibi solunum hastalıklarıyla mücadele edenlerin yaşamlarını sürdürmek için birçok ilaç ve cihaz kullandığı bilindik bir olgudur. Pek çoğumuz düzenli olarak solunum testine girmediği için özellikle bu tarz rahatsızlıklarda erken teşhisin yapılması da haliyle zorlaşıyor.

Peki, hastane ortamında uzun uzun beklemeden, zamandan ve paradan tasarruf ederek aynı sonuçları alabileceğimiz dijital çözümler bulunuyor mu? Tabii ki evet. Hatta ülkemizde bile bu konuda faaliyet gösteren bir ekip bulunuyor.

 

Derin bir nefes alın ve Spirohome ile tanışın

Kronik hastaların ilaçlarını gereğinden az veya fazla aldıklarını ve sağlıklarını kontrol edemediklerini gören Spirohome ekibi, bu sorunlara çare bulmak için dijital bir çözüm aramaya başlamış. Kurucu ortaklar Merthan Öztürk ve Kerem Yaşar tarafından yürütülen Spirohome projesi, kişilerin ev ortamında kolaylıkla solunum testi yapmasını amaçlıyor. Bu amaç uğruna geliştirilen nefes ölçer, cep telefonunuza bağlanıp senkronize oluyor ve kullanımdan sonra performans sonuçlarınızı gösterebiliyor. Bu sayede sağlınızda meydana gelen haftalık değişimleri sürekli takip edebiliyorsunuz.

spiro-uygulama

Ürünü piyasaya sokmak ve resmi satışını yapmak için CE sertifikasyon sürecinin bitmesini bekleyen ekip, aynı zamanda hastane, ilaç firmaları ve klinik araştırma şirketleri ile olan iş birliklerini güçlendirmeyi planlıyor.

28 kişide test edilen ürünün şimdilik oldukça olumlu tepkiler aldığı belirtiliyor. Ölçüm hassasiyeti, estetik tasarımı, fiyatı ve hijyeni ile ön plana çıkan Spirohome’un şimdilik Türkiye pazarında hiçbir muadili bulunmuyor. Dahası, geliştirici ekibin arkasında Gazi, Hacettepe ve Marmara üniversitelerinden danışman profesörler duruyor.

Arena’da yaptıkları lansman sonrası ön sipariş özelliğini açtığını duyuran Spirohome, Türkiye’deki dijital sağlık sektörünün geliştiğinin büyük bir göstergesi.

 

Kaynak:

Comments

 1. Ürün bu noktaya gelene kadar sadece 28 kişide test edilmiş olamaz diye düşünüyorum. Sayıda bir hata olabilir mi acaba?

  • Kubilay Han Uluerim

   İyi günler Özcan Bey,

   Spirohome’dan gelen açıklamaya göre ürün, kullanıcı deneyimi hakkında geri bildirim sağlamak için 28 gönüllü tarafından denenmiştir ve bu çalışmalar hâlâ devam etmektedir. Yapılan deneyler klinik çalışma niteliğinde değildir.

   Ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız kendileriyle merthan@inofab.com.tr adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Submit a Comment