Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Uyuşturucu Bağımlılığıyla Mücadelede Tele-Tıp Kullanılacak

Uyuşturucu Bağımlılığıyla Mücadelede Tele-Tıp Kullanılacak
Kubilay Han Uluerim

Agency for Healthcare Research and Quality (AHRQ), kırsal kesimlerde yaşayan doktorları aşırı doz konusunda eğitmek için Project ECHO’nun platformunu kullanacağını duyurdu.

Projenin temel amacının afyon içeren (opioid) ilaçların kötüye kullanımının engellenmesi olduğunu söyleyen AHRQ yetkilileri, $9 milyon bütçeli 3 yıl süren bu araştırma kapsamında mHealth uygulamaları, çevrimiçi eğitim ve uzman danışmanlıklarından faydalanarak 20.000 bağımlıyı tedavi edecek.

Bu programın anahtar özelliği ise 2011 yılında yayımlanan tele-tıp eğitim sistemi Project ECHO’yu kullanması. Birçok eyalette kullanılmaya başlanan bu platform, ECHO Act konferansında Sens. Brian Schatz (D-Hawaii) ve Orrin Hatch (R-Utah) tarafından milli şebeke olarak kullanılmak için öne sürülmüş.

Resmi açıklamaya göre; AHRQ’nun projesi, bağımlılığın en yaygın olduğu Oklahoma, Colorado ve Pennsylvania eyaletlerini hedef alıyor. Örnek olarak: Muskogee County, Oklahoma’da 10.000 kişilik bir toplulukta geçtiğimiz senelerde 10 ölümün gerçekleşmesi ve 1300’den fazla kişinin halihazırda tedavi görmesi; Bent, Colorado’da ise 2002’den bu yana aşırı dozdan ölümlerin 10’dan 20’ye çıkarak iki kat artması durumun ciddiyetini gösteriyor.

Submit a Comment