Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Vodafone, Afrika’da HIV Virüsüne Karşı Mobil Uygulama Önlemi Aldı

Vodafone, Afrika’da HIV Virüsüne Karşı Mobil Uygulama Önlemi Aldı
Kubilay Han Uluerim

Afrika’nın kırsal kesimlerinde yaşayan insanların sağlık hizmetlerine erişmesinin zor olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. Özellikle kişinin yaşam tarzını etkileyen ağır hastalıkların da ulaşım sıkıntısı yüzünden sürekli kontrol edilemediği ise bir gerçek.

Lesotho Krallığı’nda yaşayan Maboe Ntsime ve 6 yaşındaki oğlu Motsamai, HIV virüsüyle mücadele eden ülke nüfusunun %23’üne dahiller. En büyük sorunları ise tedavi ve rutin kontroller için herhangi bir kliniğe kilometrelerce uzakta yaşamaları. Sırtında oğlunu saatlerce taşıyan Ntsime, zaten ağır olan hastalığına bir de uzun yürüyüşleri ekleyince oldukça yorulduğunu belirtiyor. Lakin yeni geliştirilen bir mobil teknoloji sayesinde bu sorun ortadan kalkmış durumda.

 

Lesotho Sağlık Bakanlığı ve Vodafone ortaklığıyla geliştirilen bir mobil uygulama, hastaların gezici kliniklere ulaşmasını ve bulundukları noktada muayene edilmesini sağlıyor. Dağlık bölgelerde hızlıca hareket edebilen bu sağlık ekipleri, kırsal kesimde yaşayan halkın sürekli olarak imdadına koşuyor ve HIV testi yapabiliyor. Eğer test sonucu pozitif çıkarsa hastanın en yakın tedavi merkezine gitmesi için yol masrafları karşılanıyor. Bunun için M-Pesa adlı bir mobil ödeme sistemi kullanılıyor.

Ek olarak hasta verilerini sürekli dijital ortamda kaydeden uygulama, uzun vadeli tedavi planları için de bilgi toplamış oluyor. Hizmetin hedef kitlesi; HIV tehlikesi taşıyan hamile kadınlar, anneler ve 14 yaşından küçük çocuklardan oluşuyor.

 

Kaynak:

Submit a Comment