Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

MyLife+ ile AIDS Hastaları da Hayatlarını Normal Yaşayacak

MyLife+ ile AIDS Hastaları da Hayatlarını Normal Yaşayacak
Kubilay Han Uluerim

AIDS hastaları tedavi fırsatı bulsalar da toplumdan dışlanmaya, ilaçlarını almayı unutmaya ve semptomlarla başa çıkmada zorlanmaya devam ediyorlar. Avustralya’da yeni geliştirilen bir mobil uygulama ise bu konuda hastalara yardım etmeyi hedefliyor.

ViiV Healthcare ve National Association of People with HIV Australia (NAPWHA) ortaklığıyla hizmete sunulan MyLife+ adlı ücretsiz uygulama, AIDS hastalarının hayatını kolaylaştırmak için çeşitli aygıtlar kullanıyor.

Kullanıcılar bu uygulama sayesinde kan testi sonuçları ve ilaç kullanım çizelgelerini görebiliyor, ruh hâllerini ve semptomlarını günlük olarak kaydedebiliyorlar. Ek olarak tahlil sonuçlarının e-mail ile sağlık kurumlarına yollanması da mümkün.

Kendisi de bir hasta olan ve projede yer alan Craig Burnett, her gün bu uygulama sayesinde kendine daha iyi baktığını belirtiyor ve şunları ekliyor:

“AIDS ile baş etmek zordur. Birçok insan HIV teşhisi konulduktan sonra bunu kimseye söylemiyor. Asosyal oluyorlar ve insanlarla konuşmaktan kaçınıyorlar. AIDS ile yaşamanın ilk adımı bunu kabullenmek ve etkileşime geçmektir. Mobil uygulama kullanmanın insanları topluma bağlayacağına ve hastalıkla mücadeleyi kolaylaştıracağına inanıyorum.”

-Craig Burnett

 

Kaynak:

Submit a Comment