Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Vücuda Yerleştirilen Cihazlar İçin Ultrasonik Vücut Alan Ağı

Vücuda Yerleştirilen Cihazlar İçin Ultrasonik Vücut Alan Ağı
Seçil Uygungil

Buffalo Üniversitesi araştırmacıları şeker hastalığı ve kalp yetmezliği gibi hastalıkların tedavisinde vücuda yerleştirilen tıbbi cihazla kablosuz bilgi aktarımı için ultrasonik dalgaları ve sensörleri kullanarak bir çeşit‘’vücut alan ağı’’ geliştirmektedirler. Bu biyomedikal gelişme günümüzün hastalıklarının tedavisinde yeni bir kapı açabilir.

Günümüzün sensörlerini kablosuz bir şekilde birbirine bağlayan elektromanyetik radyo frekans dalgaları cep telefonlarında kullanılanlara yakın. Radyo dalgalarının çok fazla ısıyla ama düşük frekansta yayılmasından dolayı fazla enerji gerektirmesi gibi bazı olumsuz yönleri var.

Ultrason, vücudumuzun %65’inin sudan oluşmasından dolayı bilgi paylaşımı konusunda radyo dalgalarından daha etkili olabilir. Bu açıdan geçici kalp pili ve kandaki oksijen oranını ölçen aletler gibi tıbbi cihazların ultrason dalgalarıyla birlikte kullanılması radyo dalgalarından daha iyi bir çözüm. Bir donanmanın denizaltılarıyla iletişim için sonar kullanması gibi bu cihazlar da vücudumuzdaki su sayesinde ses dalgalarıyla hastalığı tedavide kullanılabilecekler.

Submit a Comment