Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Twitter, Sosyal Medya Öncüsü Olarak Boehringer Ingelheim’ı Gösterdi

Twitter, Sosyal Medya Öncüsü Olarak Boehringer Ingelheim’ı Gösterdi
Buğrahan Ceylan

Sosyal medya kanalları içinde Twitter’ın bir iletişim kanalı olarak ayrı bir yeri bulunmaktadır. Özellikle belli kurallar ve düzenlemelere tabii tutulan bir endüstri olan ilaç sektörü için çok daha önemli.

Twitter‘ın bir pazarlama ve iletişim kanalı olarak şirketlere sunabileceği yararlar, diğer mecralara göre (özellikle Facebook) daha farklı ve çeşitli. Bu özelliklere bir kaç örnek vermek gerekirse;

1- Erişim kolaylığı

Facebook bilindiği üzere yayınlanan tüm içerikleri kullanıcılara göstermemektedir. EdgeRank isimli farklı bir algoritma kullanan Facebook, diğer kullanıcıların markanın sayfası ile olan ilgi ve alakalarını ölçerek, içerikleri belirlenmiş bir sıklıkta göstermektedir. Fakat Twitter’da ise durum daha farklı. Twitter’da ise bu şekilde bir içerik filtreleme bulunmamaktadır.

2- Kısa ve öz içerik

140 karakter kısıtlaması bir dezavantaj olarak gözükse de aslında öyle değil. Twitter bu kısıtlama ile, verilmek istenen mesajın çok daha net olmasını sağlamayı hedeflemektedir. Ayrıca kısa ve net içerikler, kullanıcılar tarafından daha fazla etkileşime girme şansına sahiptirler.

3- Arama Özellikleri

Twitter’da belli bir konu ile ilgili arama yapmak aslında oldukça kolay. Hashtag sistemi aynı konu başlıklarına sahip olan içeriklerin görüntülenmesine olanak sağlamaktadır.

Tüm bu işlevleri gerektiği gibi kullanabilen şirketler büyük başarılar elde etmeye devam ediyor. Boehringer Ingelheim da bu şirketlerden biri. İlaç devi Boehringer Ingelheim,Twitter tarafından sosyal medya öncüsü olarak gösterildi.

Bir case study olarak sunulan ilaç şirketinin başarısı, hashtag kullanımlarının profesyonelliğinden kaynaklanıyor. Özellikle akciğer kanseri ve atriyal fibrilasyon ile ilgili konularda başarılı bir strateji uygulayan ilaç şirketi örnek olarak gösteriliyor.

Boehringer Ingelheim’ın, “European Respiratory Society Congress” esnasında açtığı #ERS2013 hashtag’i, Twitter’ın örnek kullanım olarak gösterdiği kullanım şekillerinden bir tanesi oldu. Kongre sırasında toplanan istatistikler ise oldukça şaşırtıcı; 1.7 milyon tweet sohbeti, 500 bahsedilme ve 1,200 yeni takipçi.

Popüler sosyal medya devinin, örnek kullanım olarak bir ilaç şirketinin stratejilerini göstermesi, ilaç sektörü için oldukça önemli bir gelişme. Diğer ilaç şirketlerinin ve tüm sağlık sektörünün sosyal medya ve dijital pazarlama alanlarında aynı başarıyı yakalaması çok uzak değil.

 

Submit a Comment