Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Y Kuşağı Hasta Portallarına Erişim Talep Ediyor

Y Kuşağı Hasta Portallarına Erişim Talep Ediyor
Alperen Sözen

Xerox firması tarafından Harris Poll’a yaptırılan bir ankete göre, Y kuşağı mobil cihaz kullanıcılarının %43‘ü hasta portallarına mobil cihazlarından erişebilmek istiyor. Anket, 2017 kişi tarafından cevaplandı. Ankete katılanlar genellikle Y kuşağı ve 55-64 yaş arasındaki “babyboomers” kuşağıydı.

Ankete katılanların 767‘si çevrim içi hasta portallarını kullanıyor. Portalları kullanmayanlar; eğer portallar bu kişilere kendi medikal kayıtlarına ulaşma imkanı verebilirse, daha önce hiç bu portallardan yararlanmamış olmalarına rağmen, portalları kullanmayı düşünebileceklerini belirtiyor.

Portal kullanmayan tüketiciler arasından %35‘i bu portalların var olduğundan haberdar değil. Hasta portallarını kullanan tüketicilerin ise %59‘u, portalları kullanmaya başladıktan sonra kendi sağlıklarıyla daha çok ilgilenmeye başladıklarını belirtmekte.

Y kuşağının %57‘si, hasta portallarının sunduklarının içinde en önemlisinin medikal kayıtlara ulaşmak olduğunu belirtmekte. Yine aynı kitlenin %44‘ü yaşam kalitelerini arttırmaya yönelik kişiselleştirilmiş sağlık ipuçlarını bu portallardan talep ederken, başka %44‘lük bir kesim de doktorlarının onlara yönelteceği teklifleri bu portallardan talep ediyor.

Y kuşağının bu değişken dinamiği, sağlık sektörü ve dijital sağlık sektörünün sürekli olarak şekil değiştirmesini tetikler nitelikte. Araştırmanın infografiğini aşağıda görebilirsiniz.

Xerox-EHR-survey

 

Submit a Comment