Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hava Kirliliği ve Solunum Hastalıklarıyla Mücadeleye Airvisual Desteği

Hava Kirliliği ve Solunum Hastalıklarıyla Mücadeleye Airvisual Desteği
Kubilay Han Uluerim

Konu solunum rahatsızlıkları olduğunda hepimizin aklına akciğer kanseri, astım veya KOAH gibi hastalıklar gelir. Lakin çoğumuzun görmezden geldiği basit bir etken bulunuyor: Hava kirliliği. Sadece fabrika, santral veya büyük şehirlerde değil, şu anda oturduğunuz odada bile bulunuyor bu kirlilik. Odada yanan mum, içilen sigara, toz, nem, karbondioksit oranı… bunların hepsi soluduğunuz havayı etkiliyor. MIT’de yapılan bir araştırmaya göreyse ABD’deki yıllık ölüm oranlarının %10’unun nedeni hava kirliliği. Özellikle Çin ve Tayland gibi ülkelerde insanların yollarda maskeyle dolaşmaya başladığını da unutmamamız gerekiyor. Peki bu sorunla mücadele için ne yapabiliriz?

Sorunun cevabını dijital teknolojide arayan Airvisual ekibi, sene başından beri Indiegogo üzerinden yürüttüğü kitle fonlama kampanyasının sonlarına gelmiş durumda.

aas

Yann Boquillod

AirVisual Node ile rahat bir nefes alın

Ekibin geliştirdiği Airvisual Node adlı cihaz temel olarak içinde bulunduğu ortamdaki havanın çeşitli karakteristik özelliklerini ölçüp gözlemleyebiliyor.

Lazer teknolojisi, yapay zekâ ve büyük veri gibi birçok teknolojiden faydalanan cihaz, odanızdaki havanın ne kadar temiz veya kirli olduğunu ölçtükten sonra Airvisual platformuna aktarıyor. Bu sayede günde 100 milyondan fazla veri toplanıyor ve bu verilerin bilimsel araştırmalarda kullanılabileceği öngörülüyor. Anlık olarak bilgi veren cihaza baktığınızda odanızın havasız veya kirli olduğunu mu gördünüz? Havalandırma veya pencerenizi açıp durumu düzeltebiliyorsunuz. Diyelim ki birkaç saat geçti. Tekrar ölçüm yapıp cihazın geçmişte yaptığı diğer ölçümlerle karşılaştırıyorsunuz ve aldığınız önlemlerin işe yarayıp yaramadığını görüyorsunuz. Ek olarak cihazın haftalık hava durumu raporu verebilme özelliği sayesinde havanın hangi gün ne kadar temiz olacağı da önceden öğrenilebiliyor.

Şu anda dünyada 8000 raporlama istasyonuna sahip olduklarını belirten Kurucu Yann Boquillod, hava kirliliği ve solunum hastalıklarını çözmek için elimizde bir fırsat olduğunu vurguluyor. Eylül ayının sonunda kullanıcıların hizmetine sunulacak cihaz kampanya boyunca 62,843 $ toplamış durumda ve 334 destekçiye sahip.

 

Kaynak:

Submit a Comment