Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yapay Zeka Çalışmalarının Ardı Arkası Kesilmiyor

Yapay Zeka Çalışmalarının Ardı Arkası Kesilmiyor

| On 19, Jun 2015

Twitter’ın, akıllı bir teknoloji kullanarak tweet atma deneyimine yeni bir boyut kazandırma çabasında olduğu ve bu yöndeki çalışmalarına hız kazandırdığı yönündeki haberler, uzun zamandır kulislerde çalkalanıyordu. Bu alandaki çalışmalarına hız vermek amacıyla büyük bir adım atan Twitter, geçtiğimiz günlerde yapay zeka ve machine learning konusunda iddialı girişimleri bulunan Whetlab’ı satın aldığını duyurdu.

Hyperparameter optimizasyonu konusunda uzman olan Cambridge merkezli Whetlab, bu konuda dünyanın en iyisi olarak biliniyor. Machine learning ile çalışan şirketlerin, herhangi spesifik bir problemle karşılaştıklarında Whetlab teknolojisine başvuruyor olması da onun, bu konunun en iyisi olduğunun bir ispatı. Örnek vermek gerekirse, Whetlab’a “Machine Learning ile ilgili daha doğru sonuçlar istiyorum.” diyerek onun sizin yerinize otomatik olarak birkaç satırlık bir kod bulup çözüm üretmesini sağlayabiliyorsunuz. Üstelik bunu yaparken Whetlab’a verilerinizi göndermeniz de gerekmiyor. Twitter’ın Harvard, Sherbrooke ve University of Toroto’dan araştırmacılar tarafından geliştirilen bu teknolojiyi satın almasının, Twitter’a, tweet’lerin düzenlenmesi, kişiselleştirilmesi ve öneriler olmak üzere birçok noktada destek olabileceği düşünülüyor. Twitter’ın bu satın alma haberini kendisine yakışır bir şekilde bir tweetle duyurması da hiç şaşırtıcı olmadı gerçekten.

Adsız

WhetLab ise; 15 Temmuz itibariyle şirketin  kapanacağını ve Twitter çatısı altında faaliyetlerine devam edeceğini, kendi web sitesinde yaptığı bir açıklamayla duyurdu. Yapay zeka çalışmaları konusundaki bu yeni girişimin neler getireceğini merakla bekliyoruz.

Submit a Comment