Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

iPad Yardımıyla Karaciğer Ameliyatı Gerçekleştirildi

iPad Yardımıyla Karaciğer Ameliyatı Gerçekleştirildi
Seçil Uygungil

iPad 2008’den beri yaptığı atılımlarla sağlık sektöründe gün geçtikçe daha önemli hale geliyor. Özellikle tıp öğrencileri ve doktorlar için piyasaya sürdüğü uygulamalarla iPad, ameliyat odasındaki yerini almış durumda. Her ne kadar ilk başta genelimizde soru işaretleri bırakmış olsa da iPad uygulamaları yardımıyla gerçekleştirilen ameliyatlar yavaş yavaş yaygın hale gelmekte. Büyük bir çoğunluğun iPad’le gerçekleştirilen ameliyatların ne kadar etkili ve başarılı olabileceği konusunda endişeleri varken şimdi sizlerle paylaşacağımız haber, belki de büyük bir kısmınızın fikirlerini değiştirebilir.

 Asklepios Hastanesi- Barmbek Kliniğinde geçtiğimiz hafta Alman Profesör Karl Oldhafer sıra dışı bir karaciğer operasyonuna imza attı. Oldhafer ilk olarak steril bir poşetin içine iPad’i yerleştirdi ve bu iPad aracılığıyla hastasının karaciğerini fotoğrafladı. iPad’de bulunan 3D’li arttırılmış gerçeklik uygulamasıyla fotoğrafı tekrar inceleme fırsatı bulan doktorlar, tümör ya da kan damarları gibi operasyon esnasında dikkat etmeleri gereken yapıların yerlerini tespit edebildiler.

Uygulamayı geliştiren Fraunhofer MEVIS şirketi, ileride bu uygulamanın yalnızca karaciğerle kalmayıp diğer organlardaki tümör gibi zararlı yapıları tespit etmek için de kullanılabileceğini düşünüyor.

 

Comments

  1. Erkut Oktay

    Keşke augmented reality uygulamaları bu kadar kullanışlı hale gelmiş olsa ama maalesef değil. Karaciğer üzerindeki damarların yerini ipad den öğrenen bir doktora ameliyat olacak adamı bulmak çok zor. Ancak öğrenci eğitimi amacıyla kullanılabilecek seviyede bu teknoloji henüz.

Submit a Comment