Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Sektörü Firmalarına Google+ Başarısını Getirecek 5 İpucu

Sağlık Sektörü Firmalarına Google+ Başarısını Getirecek 5 İpucu
Alperen Sözen

Google+ adı çok geçmeyen ve sosyal medya fenomenleri tarafından çok sık taşlanan bir isim. Ne var ki, gelecek bütün sektörleri Google+ mecrasında hareket etmeye itebilir. Bu duruma bir an önce alışmak istiyorsak beş adımda bunu başarabiliriz.

Google ekosistemine Google+’ı dahil ederek kullanımı artırmaya çalışıyor. Google+ içerisinde varlık gösteren markaların, görünürlük artırabilmeleri için gerçekten çabalaması gerekiyor. Google+’ın en büyük avantajı yapmış olduğunuz arama motoru optimizasyonundan (SEO) maksimum faydayı sağlamanızdır.

Peki ama bu sıradışı sosyal ağda bu kadar çok özellikle nasıl bir yol izlemeniz gerekiyor?

İleti paylaşın.

Bu kolay kısmı. Hastalarınızla ya da hedef kitlenizle bir ileri paylaşmalısınız. Konu ve içerik size bağlı; fotoğraf, video, webinar gibi pek  çok içeriği paylaşmak mümkün. Google+ kültür olarak, tartışmalara çok değer veren bir mecra. Bu sebeple soru sormak çok işinize yarayabilir, özellikle de aktif topluluklarda.

Google-Plus-Logo

5 iletiye yorum yapın.

Yorum yapmak Google+ ‘da gelişmenize çok yardımcı olacak. Başkalarının iletilerine her yorum bıraktığınızda o kullanıcılar Google’a bağlı tüm mecralardan bildirim alıyor. Bununla beraber sizin dışınızda aynı konuya yorum yapanlara da bildirim gidiyor. Kayda değer her yorumunuzda profilinize göz atılması mümkün.

5 ileti sınırı sadece bir fikir. Daha az ya da daha çok yorum yapabilirsiniz. Ne var ki, en az 5 yorum yapmanız, görünürlüğünüzü arttırabilir.

Başlamak için konu ve içeriğinizle ya da yaptığınız işle ilgili (hastane, ilaç, sosyal sorumluluk vb.) topluluklara üye olup, bu toplulukları takip edebilir ve yorumlarınızı gönderebilirsiniz.

Diğer kişilerden iki ileti paylaşın.

Google+ kültürü paylaşımı destekler. Sektörünüzle ya da markanızla ilgili başkalarının iletilerini mutlaka paylaşın. Böylece büyük bir etkileşim faaliyetini tetikleyebilirsiniz. Hatta paylaşacağınız içeriğe yorum yapıp paylaşırsanız çok daha büyük ilgi görebilirsiniz.

Bu faaliyetlerle ağ içerisindeki diğer bireylerle ilişki kurmaya başlayabilirsiniz ki, bu ilişkiler size pek çok fırsat kapısını da açar.

+1

Bildirimlere ve marka +mention (bahsetme) larıne geri dönüş yapın.

Konuşmayı çok seven bir arkadaşınız olarak da düşünebileceğiniz Google+, +mentionlara fazlasıyla önem verir. Zaten ilişkilerinizi genişletebilmek için bu oldukça önemli bir adım. Markanız için bir arama yer imi koymayı unutmayın. Cevaplamanın en kolay yollarından biri size gelen iletileri +1’lemek. Tabii yorum yazarak da cevaplayabilirsiniz. Önemli olan insanların onlarla konuşmaya hazır olduğunuzu bilmesi.

Network ve keşif.

Google+ bir Google ürünü olduğundan, her zaman arama yapmaya açık bir mecra. Üstelik sonuçlar her zaman göz kamaştırıcı.

Genel olarak ilişkilerinizi geliştirirken, marka avukatlarınızı belirli bir halka içinde toplamak için zaman harcadığınızdan da emin olun.

Google+ içerisinde arama özelliklerini kullanabileceğiniz pek çok yöntem var. Bu yolları basit bit halka yönetimi ile birleştirerek, kendiniz için kişiselleştirilmiş haber akışı alabilirsiniz (Twitter içindeki özel listeler gibi) ki, bu yöntem sektörünüzün en üstünde kalmanızı ve çıkan fırsatları anında kavramanızı sağlar.

Bütün bu faaliyetler günlük ortalama 15 ile 45 dakika arasında bir zaman alıyor. Önemli bir nokta, bu mecrada her gün mutlaka belli bir zamanınızı geçirmeniz gerektiği. Böylece etkileşime girebilir ve çevrimiçi itibarınızı yükseltmeyi başarabilirsiniz.

Submit a Comment