Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yaşam Aktivitesi Verileriniz Bilgi Madeni Niteliğinde

Yaşam Aktivitesi Verileriniz Bilgi Madeni Niteliğinde
Seçil Uygungil

The Robert Wood Johnson Foundation ve the California Institute for Telecommunications and Information Technology  kişisel sağlık bilgisi hakkında bilgi dağarcığını geliştirmek için şirketlerle ve bireylerle bilimsel araştırma yapanlara yardım etmek istiyor.

Sağlık araştırmacıları elektronik sağlık bilginize, sigorta taleplerinize ve diğer geleneksel sağlık bilgilerinize ulaşıp analiz yapabilir. Ancak büyük ölçüde Nike, Fuelbands, Fitbits, Jawbone Ups ve başka sağlıklı yaşam aktivitesi uygulamalarının yaratmış olduğu bilgi yığınından dolayı öne çıkamıyorlar.

Sağlıklı yaşam aktivitesi aletleri sunan çeşitli şirketler Uygulama Programlama Arayüzleri (API) aracılığıyla kısa süreli projelerde verilerini araştırmacılarla paylaşabiliyorlar. Fakat the Robert Wood Johnson Foundation (RWJF) and the California Institute for Telecommunications and Information Technology (Calit2) daha büyük bir çarkın dişlisi olmak istiyor.

İki hafta önce  Health Data Exploration Project ‘i başlatan bu iki kuruluşun amacı şirketleri, bireyleri ve araştırmacıları sağlık hakkında sorular ve konuları yeni veri havuzu aracılığıyla açıklamak. Oluşturulan bu yeni havuz aracılığıyla araştırmacılar daha önce değinilmemiş konulara göz atabilecek. Araştırmalar ve diğer çalışmalardan toplanılan bilgiler de araştırmacılar tarafından veri havuzuna eklenilebilecek. Vakıf çocukluk çağı obezitesi, sağlık hizmeti kalitesi ve sağlık hizmetleri kapsamını genişletme gibi konulara yatırım yapıyor.

Submit a Comment