Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Görme Engelliler İçin Akıllı Gözlük

Görme Engelliler İçin Akıllı Gözlük
Buğrahan Ceylan

Google akıllı gözlüğü Google Glass’ı piyasaya sürmekle beraber yeni bir devri de başlatmış oldu. Şimdi bahsedeceğimiz dijital gözlük, Google Glass’a pek benzemese de kendi alanında çok büyük değişiklikleri gerçekleştirebilecek bir potansiyele sahip.

Bu akıllı gözlükler, topladıkları görsel bilgiyi belli bir dönüşüm işleminden geçirerek, görme problemi yaşayan pek çok hastanın cisimleri daha net görebilmesini sağlayabilmektedir.

Çoğu insan, görme engelli dendiğinde görüş kabiliyetini tamamıyla kaybetmiş insanları düşünmektedir. Oysa ki durum bu şekilde değil, belli oranlar dahilinde görüş kaybı yaşayan kişiler de bulunmaktadır ve sayıları oldukça fazladır. Bu insanlar, ışığı ve hareketleri fark edebilmekle beraber yalnızca yeteri kadar görsel bilgi toplayamadıkları için görme problemi yaşamaktadırlar. Bu tür durumlar için, Oxford Üniversitesi, çalışma mantığı bildiğimiz medyatik “akıllı gözlüklerden” farklı olan bir gözlük geliştirdi.

Cihaz, kamera ve infra-red yansıtıcısı sayesinde cisimlerin uzaklığını belirleyerek, topladığı bilgiyi jiroskop, pusula ve GPS sistemi ile kombine etmektedir. Elde edilen görüntüler şeffaf bir yüksek kontrastlı OLED ekrana yansıtılarak gözlüğü kullanan kişinin cisimleri daha keskin hatlarla birlikte görebilmesini sağlamaktadır.

Henüz hala geliştirilme aşamasında olan cihaz, inovasyon alanında pek çok ödülü şimdiden kazandı ve son haline getirilmeyi bekliyor.

Submit a Comment