Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dünya Kanser Günü: Bilgiyi Yaymak İçin Neler Yapılabilir?

Dünya Kanser Günü: Bilgiyi Yaymak İçin Neler Yapılabilir?
Alperen Sözen

Sağlık söz konusu olduğunda dikkatli olunması gerektiğini çoğumuz biliyoruz. Ne var ki çoğu zaman kontrollerimizi düzenli yaptırmıyoruz. Bilimin hızla ilerleyeceği ve teknolojiyle dansının devam edeceği gelecekte hastalıkların olmadığı bir dünyada yaşamak mümkün olacak. Ancak o zamana kadar hastalıklarla alakalı bilincin artması için 4 Şubat tarihinde gerçekleşecek olan Dünya Kanser Günü’nü hatırlamakta fayda var.

İstatistiklere göre, kanser hastalıkları diğer tehlikeli hastalıklardan daha çok sayıda insanın ölümüne yol açıyor. Bireylerin kanserle ilgili olarak eğitilmesi için çeşitli kampanyalar yapılıyor. Peki ama bu kampanyaları nasıl yayabiliriz?

Birkaç sene önce viral olarak yayılan YouTube videosunu hepimiz hatırlıyoruzdur. Bilinç arttırmak için son derece başarılı bir video olduğunu düşünüyorum.

Bunun dışında Türkiye’den çok müthiş bir örnek gördük. Kanserle Dans ekibi bizlere belki de savaşmadan değil, dans ederek kanseri uzaklaştırabileceğimizi gösterdi. Kanserle Dans platformu hastaların tedavi sürecinde yaşadıklarını birbirleriyle paylaştığı ve bu süreçte hem hastaların hem de hasta yakınlarının destek alışverişinde bulunduğu bir platform oldu. Hastalıkla ilgili bilgi ve tedavi sürecine yardımcı tavsiyelerde de bulunan topluluk, bu yıl içerisinde kendi internet sitelerini açarak büyümeye devam etti.

Kanser konusunda bilgi paylaşımının arttırılması için bu sene düzenlenen Dünya Kanser Günü’nde, hastalıkla ilgili efsanelerin yıkılması hedefleniyor. Bu bağlamda sosyal ağlarda yapılacak paylaşımlar, profil fotoğraflarına Twibbon uygulamaları gibi çeşitli etkinlikler göreceğiz.

Dünya Kanser Günü için çorbada benim de tuzum olsun diyorsanız;

  • www.dunyakansergunu.org internet sitesini ziyaret edebilir,
  • Twitter, Facebook ve diğer sosyal ağlardaki hesaplarınızda internet sitesinde hazırlanan resmi,  profil fotoğrafınıza yerleştirebilirsiniz.
  • Hastalıkla ilgili iletileri, internet sitesinden çekip kendi ağlarınızda yayınlayabilirsiniz.
  • İlgili görsellere internet sitesinden ulaşıp Pinterest, Instagram gibi görsel ağlarda paylaşabilirsiniz.
  • Ayrıca Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC)’nün hazırlamış olduğu deklarasyon bilgilendirme videosunu takipçilerinizle  ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Kanserle savaşta yer alan her birey için üzerimize düşen görev, bilginin hızlı yayılması ve insanların eğitilmesi olacaktır.

Submit a Comment