Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yediklerinizin İçinde Neler Olduğunu Unispectral’e Sorun

Yediklerinizin İçinde Neler Olduğunu Unispectral’e Sorun
Kubilay Han Uluerim

İsrail merkezli Tel Aviv Üniversitesi’nden çıkan Unispectral, yeni teknolojisi için 7.5 milyon $ para topladı. Kampanyaya Jerusalem Venture Partners, Robert Bosch Venture Capital, Samsung Catalyst Fund ve The Tel Aviv University Technology Innovation Momentum Fund kuruluşları katıldı.

Unispectral, akıllı telefona dönüştürülecek bir hiperspektral dijital kamera geliştiriyor. Kamera, yüksek çözünürlük ve az ışıklı ortamda çalışabilme özelliklerine sahip. Fakat en önemli yanı ise, cisimlerin hiperspektral imzalarını okuyabiliyor olması. Açıklamalara göre, imzaların bulunduğu bir veri tabanıyla birleştirildiğinde, bu cihaz bir spektrometre gibi çalışabilir ve yiyeceklerin kimyasal yapılarını tanımlayabilir. Bu sayede beslenme temelli hastalıkların tedavisinde kullanılabilir veya gıda zehirlenmelerini engelleyebilir.

“Optik parça, ayarlanabilir bir filtre olarak çalışıyor ve kullanılan yazılımla desteklenerek gerekli bilgileri fotoğraflardan çıkarabiliyor. Hiperspektral resimlemenin, elektronik, otomotiv, biyoteknoloji ve milli güvenlik konularında önemli bir rol oynayacağını düşünüyoruz.” diyor Tel Aviv Üniversitesi’nden Prof. David Mendolvic

Submit a Comment