Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Belong Sayesinde Kanser Hastaları Sosyalleşip Yardımlaşabilecek

Belong Sayesinde Kanser Hastaları Sosyalleşip Yardımlaşabilecek
Kubilay Han Uluerim

Kanserli hastaların hayatını kolaylaştırmak için aralarında Eliran Malki’nin de bulunduğu bir grup İsrailli yatırımcı Belong adlı bir uygulama geliştirdi. Aile fertlerinin bazılarını kanser yüzünden kaybeden bu yatırımcılar sevdiklerinin tedavilerinin çoğu aşamasında kritik bilgilerin eksik olduğunu ve bazı deneyimlerin sadece her şey bittikten sonra elde edildiğinin farkına varmışlar.

Doldurulması gereken bir boşluk olduğunu hisseden geliştiriciler hastaların kolay, hızlı ve akıllı bir şekilde bilgi paylaşarak başkalarına yardım edebileckelerini düşünmüşler. Özellikle kanser hastalarının yalnızlık ve endişe gibi duygularını üzerlerinden atmaları için diğer hastalarla konuşmaları üzerinde durulmuş.

Peki neler yapabiliyor Belong?

Temel olarak sosyalleşme ve bilgi paylaşamı üzerine geliştirilen Belong kanserle ilgili bilgiler veriyor, doktora sorulabilecek sorular öneriyor, tedavinin aşamalarını kişiye anlatıyor ve hasta kayıtlarını dijital ortamda saklayabiliyor. Ek olarak kullanıcıların ilgi alanlarına göre konuşma grupları oluşturmaları, deneyimlerini paylaşmaları ve birbirlerine acı, korku, ağrı gibi konularda ipuçları vermelerini sağlıyor. Tabii ki hastaların aileleri ve doktorlar da özel gruplar açıp deneyler, ameliyatlar, kemoterapi ve yan etkiler gibi konularda konuşabiliyorlar.

Ocak ayında Google Play ve App Store‘a ücretsiz olarak sürülen uygulamanın şimdiden İsrail’de birkaç bin kullanıcısı bulunuyor. Malki’nin belirttiğine göre birçok hasta bu uygulamayı sağdan soldan duyarak öğrense de bazı doktorlar hastalarına Belong bröşürleri dağıtmaya başlamış bile.

Submit a Comment