Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yemeğinizi Analiz Eden Mucize Cihaz

Yemeğinizi Analiz Eden Mucize Cihaz
Murat Güney

Tabağınızdaki yemeğinizin içeriğini merak ediyor musunuz? Ya da o yemeği yediğinizde alacağınız kalori miktarını? SCIO adı verilen yeni bir cihaz yemeğinizin kimyasal yapısını analiz ederek bu bilgileri size eş zamanlı sunabileceğini iddia ediyor.

Fransa orijinli yeni bir teknoloji şirketi olan DietSensor’ın 2016 Tüketici Elektroniği Fuarı’nda tanıttığı SCIO cep boyu bir moleküler algılayıcı. Yiyecek ve içecekleri spektroskopik olarak (yani ışıkla etkileşimlerine göre analiz ederek) değerlendiren cihaz Bluetooth aracılığı ile bir akıllı telefona bağlanıyor, bir uygulama aracılığı ile sonuçları aktarıyor ve önerilerde bulunuyor.

Diyet yapanların hayallerini süsleyebilecek cihazın asıl hedef kitlesi ise diyabet ve kalp hastalığı gibi günlük karbonhidrat ve kalori alımını yakından takip etmesi gereken bir hastalığı olan hastalar. SCIO’nun mucitleri Remy and Astrid Bonnasse’un asıl amacı da zaten 9 yaşındaki tip 1 diyabet hastası kızlarının günlük diyetini daha yakından izleyebilmekmiş.

Cihaz şimdilik sadece homojen yapıdaki yiyecekleri analiz edebiliyor, yani bir parça peynir veya bir et diliminin besin değerlerini tespit edebilirken bir hamburger için şu anda bu mümkün değil.

 

Submit a Comment