Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

YouTube ile Yeni Hastalar Bulun

YouTube ile Yeni Hastalar Bulun
Kubilay Han Uluerim

Her gün daha fazla büyüyen ve şu anda görüntülü iletişimin 1 numaralı kaynağı olan Youtube, geçtiğimiz 5 yıl içerisinde çok farklı kişiler tarafından akademik olarak kullanılmaya başlandı. Özellikle sağlık sektöründe çalışan profesyöneller tarafından, görüntülü blog ve ameliyat videolarının paylaşımı, pek çok asistan ve stajyer öğrenci için büyük bir gelişme oldu.

Avustralya merkezli Chiropractic Excellence’da Dr.Ian Rossborough tarafından paylaşılan videolar, eklemleri ve omurgasında problem olan onlarca kişiye yardım etmiş durumda. Videolarında muayene, teşhis ve tedavi süreçlerini işleyen Rossborough, hastalarından aldığı olumlu tepkiler sonucu Youtube üzerinde 123.080 takipçiyle şimdiden ünlü oldu bile. Bu videoları izleyen, benzer rahatsızlıklara sahip olan pek çok kişinin, dünyanın dört bir yanından Avustralya’ya gelmesi ve tedavi olması ise, Rossborough ve arkadaşlarının ne kadar başarılı bir halkla ilişkiler çalışması yönettiğinin kanıtı.

drpim

Başka bir Youtube kanalı ise Dr.Pimple Popper olarak bilinen Dr.Sandra Lee’ye ait. Akne, kist ve cilt hastalıklarıyla ilgili muayene, teşhis ve tedavi videolarını paylaşan Lee, şu anda 774.716 takipçiye sahip. Videolarını izleyen ve yorum yapan öğrencileri bazı videolarında stajyer olarak çağıran ve pratik yapmalarına olanak sağlayan Lee, sağlık sektörünün sosyal medyadaki en büyük kalelerinden biri. Ayrıca Dr.Lee, yaptığı tedavilerden sonra incelediği kist ve akne örneklerinin mikroskopik fotoğraflarını ve ayrıntılı bilgilerini de paylaşıyor. Bu sayede araştırmacıların ve öğrencilerin veri bankaları oluşturmasına yardımda bulunuyor.

Youtube’da kanal açıp sıkça video yükleyen doktorların artmasıyla, hem genel halkın bilgilendirilmesi hem de yeni nesil doktorların yetişmesi sağlanıyor. Ülkemizde de çeşitli diş doktorları ve plastik cerrahların Youtube üzerinde amatör denemeleri olsa da, yurtdışındaki gibi büyük takipçi kitlelerine sahip kanalların oluşması biraz daha zaman alacak gibi.

Submit a Comment