Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Çevrimiçi Hasta Platformlarının Önemi Artıyor

Çevrimiçi Hasta Platformlarının Önemi Artıyor
Buğrahan Ceylan

Journal of Medical Internet Research‘ün yayınladığı bir araştırmaya göre, çevrim içi sağlık grupları ve platformları kronik rahatsızlıklara sahip olan hastalar için oldukça önemli ve etkili bir araç olabilmektedir.

Araştırmacılar bu platformları, internet tabanlı olarak hastaların forumları, mesajlaşma sistemlerini ve blogları kullanarak bir araya geldikleri web siteleri olarak tanımlamaktadır.

Son zamanlarda hastaların aynı durumda olan diğer hastalarla iletişime geçebilmesine olanak sağlayan pek çok platform bulunmaktadır. Bu platformalar, hastaların kendi aralarında tecrübe ve manevi destek verebilmelerine olanak sağladıkları gibi ayrıca son tedavi şekillerini ve klinik araştırmaları da takip edebilmelerini mümkün kılmaktadır. Çevimiçi hasta toplulukları, yalnızca hastalara değil, sağlık uzmanlarına ve sağlık kurumlarına da oldukça büyük yararlar sağlayabilmektedirler. Tedaviler, ilaçlar ve hastalıkların etkileri üzerinde bilgi alışverişinde bulunan hastalar, ilaç şirketlerinin yararlanabileceği pek çok bilgiyi sunabilmektedir.

Belli hastalıklar üzerine uzmanlaşan doktorlar içinse bu platformları kullanmak ve aktif olabilmek, hastalar arasında popülerliği artırmak açısından önem taşıyabilmektedir.

Bu platformların sunduğu yararların arasında en önemlisi ise, coğrafi uzaklıkların getirdiği dezavantajları yok etmesidir. Örneğin; Türkiye’de kanserle mücadele eden bi hasta, dünyadaki gelişmeleri ve yeni araştırmaları takip ederek, pek çok farklı coğrafyadan hasta ile bilgi alışverişinde bulunabilmektedir. Çevrim içim sağlık platformları, sundukları farklı hizmetler ve olanaklar hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki yazılarımızı inceleyebilirsiniz:

 

 

Submit a Comment