Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlıkla İlgili Web Sitenizin Trafik Polisi Sizsiniz

Sağlıkla İlgili Web Sitenizin Trafik Polisi Sizsiniz
Hazal Tüfekçi

Eğer 2013 tıbbi hedeflerinizden biri sitenize veya blogunuza daha fazla trafik çekmek ise şanslısınız, sizin için birkaç önerimiz olacak. Web trafiği; sosyal medya, doğrudan trafik, sosyal yer imleri ve organik arama sonuçları gibi farklı yollardan alınabilir. Hastalarınıza bir şeyler sunmak isterken web sitesiyle başınıza bela almanıza gerek yok. Onun yerine sitenizi keyifli ve çok şey öğrenip öğrettiğiniz bir deneyim haline getirebilirsiniz. Web sitenize veya blogunuza doğru trafiği yaratmak için bahsedeceğimiz 5  ana konuya dikkat ederseniz ekmeğini de güzelce yersiniz.

1) Anahtar Kelimeler: İstediğiniz trafiği yaratabildiğiniz zaman içerik kraldır. İçerik hazırlarken önemli olan bilinçli ilerlemektir. Aklınıza gelen her kelimeyi kullanmak yerine bahsettiğiniz konuda arama motorunda sizi kullanıcıların önüne çıkartabilecek kelimelere odaklanmak kaliteli içeriğin ilk adımıdır. Örneklemek gerekirse, bir bloga anahtar kelimeleri içeren yazılar yazmak demek ilk olarak başlıkla dikkat çekebilmek demektir. Hangi kelimelerin daha sık arandığını öğrenmek istiyorsanız  Google Keyword Tool ve Google Trends‘i kaynak olarak kullanabilirsiniz.

2) Haber Bülteni: Hastalarınızın ilgisini canlı tutmak için belli aralıklarla bir bülten yayınlamayı alışkanlık haline getirdiniz mi? Bu bülten blog veya sitenizin trafiğini arttırıyor mu? Arttırmıyorsa, bir sorun var demektir. Aylık bültenler, geçen ayın en çok ilgi gören içeriklerinin harmanlanmasıyla trafiğin zirvede olduğu zamanların yaratıcısı olmalıdır. Bülteninize eklediğiniz tıklanabilir linklerle okuyucular bulundukları yerden daha eski ve alakalı olan diğer yazılara kolayca geçip içerik geçmişinden de haberdar olabilmeliler.

3) Sosyal Yer İmleri: Bu biraz fazla emek istese de karşılığında müthiş bir trafik sunacak olan adımdır. Delicious gibi siteler sadece ilginç bir içeriği bulmak için değil aynı zamanda yararlı ve farklı içerikleri oluşturmak için de çok kullanılan sitelerdendir. Zamanla sitenizi dışarıdan katılımcılara da açabilirsiniz.

4) Sosyal Medya: Büyük ihtimalle sosyal medyanın uzun süreli ve daha çok ilgilenilmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorsunuz. “Dijital sağlık” teriminin kullanımı dünyanın her yerinde yüksek bir ivmeyle artarken sağlık sektörü çalışanı olarak sosyal medya kullanımını gözünüzde büyütmemelisiniz.  Sosyal medya sayesinde uzmanlık alanınızdaki diğer doktor veya akademisyenlerin paylaşımlarından anında haberdar olup sitenizi görmesini istediğiniz her türlü kişiye de kolayca ulaşabileceksiniz. Bunlar sosyal ağları kullanarak yapabileceklerinizden sadece birkaçı. Sosyal medyanın gücünü kullanabildiğiniz an web sitenizi veya blogunuzu ziyaret eden kitle büyüyecektir. Eğer sağlık çalışanı olarak sosyal medyada içerik oluşturmakta sıkıntılar yaşıyorsanız bu yazı eksikliklerinizi gidermede yardımcı olacaktır.

5) Mail İmzası: Eğer herkesle e-mail yoluyla iletişim kuruyorsanız mail imzanızda sitenizin linkini de bulundurmak yine trafiği arttıracak yollardan biridir. Basit gelebilir, fakat çoğu zaman sadece linki görmek insanların sitenizin varlığını hatırlamalarına yeter. Sitenize göz atmasını istediğiniz insanlara ulaşmak için mail imzanızı kullanın ve verdiğiniz linki sürekli kaliteli içeriklerle besleyin. Olay bu kadar basit aslında!

Web trafiğinin gelişi sürekli farklı şekillerde ve boyutlarda olur. Eğer mükemmel içerikler sunuyorsanız insanların bunları okumak ve bir şeyler öğrenmek için sitenizi ziyaret ettiklerinden emin olun. Sosyal medyayla ilgili olup burada aktif olmak,  anahtar kelimelerin kullanıldığı zengin içerikler oluşturmak ve hastalara sitenizin takibinde olmaları için karşı koyulamayacak nedenler sunmak trafik çekecek büyük adımlardır. Sağlık sektörü için harika şeyler yapmaya devam edin ve artık yaptıklarınızın bilindiğinden de emin olun!

Submit a Comment