Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Akıllı Bebek Bezleri Hastalıkları Tespit Edecek

Akıllı Bebek Bezleri Hastalıkları Tespit Edecek
Seçil Uygungil

Dijital sağlık hizmetleri gün geçtikçe hayatımıza yeni katkılar sağlamakta. Sağlık durumunu ölçebilen bilekliklerin ve tişörtlerin piyasaya sürülmesiyle birlikte, giyilebilir teknoloji yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Şimdilerde ise yeni bir ürünün küçük yaştaki tüketiciler için üretime geçirilmesi planlanıyor.

Çocuk sağlığı için ürünler üzerinde çalışan Pixie Scientific bir yıldan uzun süren bir araştırmanın sonunda ‘’Smart Diapers’’i üretti.  Bu akıllı bezlerde bulunan kodlar bebeğiniz çişini yaptıktan sonra renk değiştiriyor.  Aileler, QR kodu akıllı cihazlarıyla tarayarak çocuklarındaki; idrar yolu enfeksiyonu, aşırı sıvı kaybı ve olası böbrek hastalığı gibi durumlardan haberdar olabiliyor.

Bu akıllı bezler de tek kullanımlık olsa bile tarama sonucu elde edilen tüm veriler akıllı cihazlara kaydedilebilmektedir. Dünyada bir gün içerisinde değiştirilen toplam bebek bezi sayısının 360 milyon olduğunu düşünürsek böyle bir projenin hayata geçirilmesi sayesinde çocuklarımızın sağlık durumlarını gösteren milyonlarca kod elde edebiliriz.

Submit a Comment