Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Pinterest’in Sağlık Alanında 3 Başarılı Kullanımı

Pinterest’in Sağlık Alanında 3 Başarılı Kullanımı
Buğrahan Ceylan

Sağlık uzmanlarının hastalarıyla çift yönlü ve anlık iletişim kurabilmesi, sağlık hizmetlerinin gelişebilmesi için çok büyük fırsatlar sunmaktadır. Sosyal medyanın bu alandaki kullanımı, hastaların bilgilendirilmesi açısındansa özellikle önemlidir. Pinterest sosyal ağı ise, farklı biçimlerdeki sosyal medya kanalları içinde farklı özellikleriyle daha da dikkat çekmeye başlamaktadır. Pinterest, “Pin it” adlı uygulamasıyla kullanıcının beğendiği resimleri pinleyerek, kendi Pinterest sayfasında sergilemesine olanak sağlayan bir mecradır.

Pinterest içinde, bu fırsatları değerlendirebilmiş ve başarılı bir sosyal medya stratejisi kurabilmiş örnekler mevcuttur. İşte sağlık hizmetleri içinde farklı sektörlerde çalışan ve Pinterest’i oldukça iyi etki edebilecek bir biçimde kullanmayı başarmış 3 hesap;

1-    Doktorlar Açısından

matthew_katz

Kanser tedavisi üzerine uzmanlaşmış ve bu konuyla ilgili paylaşımlarda bulunan Matthew Katz, görsel ve videolara dayalı olan bu sosyal mecrayı bir doktor olarak oldukça başarılı kullanmaktadır. Örneğin; göğüs kanseri testlerinin nasıl yapılması ile ilgili çeşitli video içerikleri toplayarak kendi sayfasında paylaşan Matthew Katz bu sayede internet arama motorlarında da oldukça ön plana çıkabilmektedir. Dr. Katz tabii ki sunduğu bu görsel ve videoların her biri için ayrı bir açıklama yazmayı da ihmal etmemektedir. Ayrıca Pinterest hesabında kullandığı dilin hem profesyonel hem de arkadaşça olması bu başarının arkasındaki nedenlerden biri olarak gösterilebilir.

Dr. Matthew Katz’ın Pinterest hesabından çıkarılacak derslerden bir tanesi; Pinterest’i yalnızca bir görsel ve video paylaşma aracı olarak değil, ister kişisel ister kurumsal amaçlarla kullanılsın bu mecranın isminizi ya da markanızın önemini artırabilecek etkin bir platform olduğunu görmektir.

2-    Çevrimiçi Topluluklar Açısından

WEGO_health

WEGO Health Pinterest üzerinde hesabı bulunan ve etkileşim oranı olarak oldukça yüksek paylaşımlarda bulunan bir çevrimiçi sağlık grubudur. Bu hesapta başarılı olunan noktalardan bir tanesi, topluluğa üye olan kişilerin WEGO Health paylaşımlarını aynı şevk ve motivasyon ile paylaşmalarıdır. Pinterest’te yalnızca kullanıcılarınızın “pin”lediği görsel ve videoları bulundurabilen bir sayfa ya da Pinterest içinde geçen adıyla “Board” açabilmeniz de mümkün. WEGO Health, bu özelliği daha da ileriye götürerek; takipçilerinin paylaşımlarını kendi görsel tahtasında yayınlamaktadır.

wego_health_tweet

3-    Hastaneler Açısından

hospital_pinterest

A.B.D. Ohio eyaletinde bulunan The Cleveland Clinic, kendi Pinterest sayfasını farklı kategorilere bölerek, farklı rahatsızlıklara sahip olan hastalarının sayfalarını daha pratik bir şekilde kullanabilmelerini amaçlamıştır.

The Cleveland Clinic, özellikle farklı konularla ilgili paylaştığı infografikler ile takipçilerine yararlı bilgiler de sunmaktadır. İnfografikler karmaşık konular (hastalıklar) ya da marka hakkında okuyucuyu sıkmadan bilgi sunmak için oldukça kullanışlı araçlardır.

Bu durumda Pinterest üzerinde bulunmayı hedefleyen markaların ya da sağlık kuruluşlarının dikkat çekici grafikler kullanması ve içeriklerini bu şekilde sunmaları en uygun seçenek olarak gösterilebilir. The Cleveland Clinic bu konudaki en başarılı örneklerden bir tanesidir.

Pinterest, 2010 yılında bu yana hala en hızlı büyüyen sosyal platform olmaya devam etmektedir. Bu büyümenin ve popülerliğin 2014 yılında sağlık hizmetleri açısından daha etkin kullanılmasına neden olması beklenmektedir.

Submit a Comment