Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Profesyonellerine Yönelik Android Uygulamaları

Sağlık Profesyonellerine Yönelik  Android Uygulamaları
Alperen Sözen

Mobil cihazların gittikçe yaygınlaşması ve sağlık alanında da kullanılmaya başlanmasıyla, pek çok uygulamayı işletim sistemleri mağazalarından ( Google Play Store vb.) cihazlarımıza indirebilir hale geldik. Görünürde uygulamaların çoğu aslında son kullanıcılar içinken bazı uygulamalar hedef aldıkları bireyler açısından farklılaşıyor. Bu yazımızda sağlık çalışanları için seçtiğimiz uygulamaları konu alıyoruz. İşletim sistemi olarak Android’i seçtik. En büyük nedenlerden biri  Google Play Store’un kendi içerisinde ayrı bir medikal bölümünün olması.

1) Medscape

medscape02

WebMD tarafından yayınlanan uygulama, sağlık profesyonellerine ve öğrencilerine hizmet sunan bir bilgi kaynağı niteliğinde. Tüm özelliklerini kullanmak da bedava. Yalnızca ilk girişte kayıt yapılması gerekiyor. Bir kez kayıt olduktan sonra bir çok faydalı özellik kullanıcıya açık hale geliyor.

  • Medikal Haberler: Medikal dünyadaki son gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
  • İlaç Bilgileri ve Araçları: Yetişkin ve çocuk dozlarına bir tıkta ulaşabilir, ilaç etkileşimlerine bakabilirsiniz.
  • Çevrimdışı Ulaşım: Bazı özellikler çevrimdışı ulaşılabilir durumda. Böylece bu özelliklere her zaman ulaşabilirsiniz (ilaç bilgileri vb.).

2) Calculate by QxMD

Calculate-by-QxMD

Yeni nesil medikal hesaplama ve karar destek ürünlerinden biri olan bu uygulama, tüm profesyonellere bedava. Bu uygulama ile ilaçların dozaj ayarlamaları ve farklı medikal alanlarda ( kardiyoloji, hematoloji vb.) hesaplamalar yaparak profesyonel tedavinizi kişiselleştirebilir, hastalık ve belirtilere yaklaşımınızı diğer profesyonellerle paylaşabilirsiniz.

3) Public Health News

Harvard Tıp Fakültesi’nin ürettiği içerikleri paylaştığı bu uygulama yeniliklerin takip edilebileceği bir ortam sunuyor. Haberler kısmında en yeni hikayeleri, basın bültenlerini, Global Health News’den haberleri, Harvard Public Health Review makaleleri, web ortamından halk sağlığına yönelik haberleri ve Harvard Public Health’in Twitter akışı yer alıyor. Çoklu medya kısmında ise yine Harvard’ın YouTube kanalına, çok çeşitli konularda podcastlere ve okul fotoğrafları ile uluslar arası çalışmaların fotoğraflarına ulaşılabiliyor.

4) Eponyms

eponyms

Eponimler; “kendi adıyla anılanlar” gibi anlamlara gelmektedir. Tıp dünyasında ise kullanılan tıp terimleri ve patolojilerin bunları bulan kişinin adıyla anılması durumudur. Beck’s Triad denilen özel durumlar bunlarla anılır. Tıp terimi olarak binlerce eponim vardır ve bunları her zaman hatırlamak kolay değil. Hem profesyonellere hem de tıp öğrencilerine fayda sağlayacağını düşündüğümüz uygulama hem 1700 popüler eponimi içerip hem de sizlere bilgi yenileme ve teşhis sürecinize yardımcı olacak.

5) Medical Dictionary

dictionary

Pek çok medikal terimi içinde barındıran uygulama aynı zamanda medikal araştırmalar için de referans kaynağı oluşturarak aratılan konuyla ilgili ileri okumalar da sunabiliyor. Tıbbi terimlerin detaylı açıklamaları ve telaffuzu da uygulamada yer alıyor. Bunlarla beraber aratılan terimin web içerisinde yer alan içerikleri de görüntülenebiliyor.  Scope8 tarafından geliştirilen uygulama Google Play Store’dan ücretsiz temin edilebilir.

Submit a Comment