Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

3 Boyutlu Yazıcılar Sayesinde En Ucuz Protez: Robohand

3 Boyutlu Yazıcılar Sayesinde En Ucuz Protez: Robohand
Buğrahan Ceylan

Doğuştan sebeplerle ya da herhangi bir yaralanma sonucunda, uzuv kaybı yaşayan hastaların daha rahat bir hayat geçirebilmeleri için pek çok protez türü bulunmaktadır. En büyük problem ise bu protezlerin, türe bağlı olarak olduk yüksek maliyetlere sebep olmasıdır.  Binlerce doların üzerine çıkabilen bu fiyatlar, uzuv kaybı yaşayan hastaların bu protezlere sahip olmasındaki en büyük engellerden bir tanesidir. Neyse ki teknoloji gelişiyor ve çok daha pratik çözümleri insanlığa sunmaya devam ediyor.

Daha öncede haberini yayınladığımız 3 boyutlu yazıcılar sayesinde çok daha ucuz protez uzuv üretmek mümkün. MakerBot isimli 3 boyutlu yazıcılar sayesinde üretilen Robohand, bir kaza sonucu 4 parmağını kaybeden bir ahşap işçisi Robert Van As tarafından hayat buldu. Bu kayıptan sonra çeşitli tasarımlarla beraber, Seattle’da yaşayan tasarımcı Ivan Owen ile iş birliği ile çalışan Van As, 3 boyutlu yazıcı sayesinde oldukça az maliyetli bir protez geliştirebildi.

Yaklaşık olarak 150 dolarlık bir maliyeti olan bu protezin başarısından sonra Amerika’da bulunan hastalardan ve parmak ya da elini kaybetmiş çocukların ailelerinden pek çok mesaj almaya başladı Ivan Owen.

Henüz çok yaygın olmayan 3 boyutlu yazıcıların son zamanlarda, sağlık alanında oldukça yararlı olduğu ortaya çıkmaya başladı. Robohand tasarımları şu an herkese açık olarak sunuluyor ve dileyen herkes bu tasarımlara ulaşabiliyor.

Submit a Comment