Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İnternet Dünyasında Genetik

İnternet Dünyasında Genetik
Buğrahan Ceylan

Genetik ya da kalıtım bilimi, biyolojinin organizmalardaki kalıtım ve çeşitliliği inceleyen bir dalıdır. Canlıların özelliklerinin kalıtsal olduğunun bilinci ile, tarih öncesi çağlardan beri bitki ve hayvanlar ıslah edilmiştir. Bununla birlikte, kalıtımsal aktarım mekanizmalarını anlamaya çalışan modern genetik bilimi ancak 19. yüzyılın ortalarında, Gregor Mendel’in çalışmasıyla başlamıştır.

Bu yazımızda genetik dalının internet ve sosyal medyadaki varlığını okuyucularımıza sunacağız. İlgili blog sayfalarından haber kaynaklarına, çevrimiçi gruplardan Twitter kullanıcılarına kadar olabildiğince geniş bir şekilde ilgili kaynakları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Genetik hakkında en güncel gelişme ve bilgileri edinebileceğiniz bazı “haber kaynakları” aşağıdaki gibidir:

1- The Medical News- Genetics News and Research

Tüm dünyadan en son medikal gelişmeleri toplayarak okuyucularına sunan bir haber kaynağıdır.

2- Medical News Today – Genetics News

Genetik ile ilgili en son yöntemleri ve gelişmeleri sunan Medical News Today aracılığıyla  aynı zamanda akademik makalelere de ulaşabilirsiniz.

3- MedPage Today – Genetics

Sağlık uzmanlarına yönelik içerik üretimi yapan MedPage Today, genetik ile ilgili çıkan en son haber ve gelişmeleri klinik perspektiften inceleyerek uzmanlara iletmektedir.

4- ScienceDaily – Genetics News

İnternet dünyasındaki bilimsel gelişmeleri yayan en ünlü web sitelerinden biri olan ScienceDaily, ayda 3 milyon web site ziyaretçisi ve 15 milyon sayfa görüntülenmesine sahiptir.

5- Health24 – Genetics

Health24 içerikleri, okuyucularını kendi sağlık kontrolleri konusunda bilinçlendirmek amacıyla üretilmektedir. Oldukça geniş bir konu yelpazesi bulunan haber kaynağı, genetik bilim dalı ile ilgili de oldukça özgün ve faydalı kaynakları sunmaktadır.

6- MedLine Plus

MedLine Plus, okucularının her türlü sağlık sorularına cevap verebilmesi için düzenli olarak güncellenmektedir.

7- PHG Foundation

Kar amacı gütmeyen ve bağımsız bir haber kaynağı olan PHG Foundation, 12 yıllık tecrübesiyle toplum sağlığını ilgilendiren konularda özgün içerik ve haberleri sunmaktadır.

8- Hum-Molgen – Genetic News

Moleküler genetik konusunda en geniş arşive sahip olan kaynaklardan biri olan Hum-Molgen 9.000’e yakın kayıtlı kullanıcısı ile en güvenilir kaynaklardan bir tanesidir.

9- New Scientist- Genetics

Bu haber kaynağı, haber ve gelişmelerin yanı sıra yüksek etkileşimli konu başlıkları, hasta hikayeleri ve geniş akademik makaleleri ile oldukça kaliteli bir kaynaktır.

10- National Human Genome Researcgh Institute ( NHGRI)

NHGRI, genom araştırmaları ve insan sağlığına uygulamaları ile ilgili her türlü teknolojik gelişmeyi destekleyen, duyuran bir kaynaktır.

 

Blog sayfaları:

İnternet aracılığıyla bilgi almak dendiği zaman, belli konulara yönelmiş olan blog sayfalarını asla göz ardı etmemek gerekir. Genetik ile ilgili yararlı bilgiler sunan blog sayfalarından birkaç örnek sunmak gerekirse;

1- Eye on DNA

Dr. Hsien-Hsien LEi tarafından yazılan bu blog sayfası en son ve en ilginç DNA teknolojisi haberlerini okuyucularıyla paylaşmaktadır.

2- Fantastic Voyage

DNA’nın yapısı ve özellikleriyle ilgili yapılan son araştırmaları sunan bir blog sayfasıdır.

3- Genomicron

Ryan Gregory tarafından hazırlanan bu blog sayfası, internetteki en popüler genetik ile alakalı blog sayfalarından biri olmakla birlikte, evrim ve evrim süreci ile ilgili tartışmaları da barındırmaktadır.

4- HUGO Matters

Genetik ile ilgili dinamik ve yüksek etkileşimli pek çok konu başlığını barındıran bu blog sayfası, 21. yüzyıl teknolojisi dahilinde gelişen yeni konulara da yer vermektedir.

5- ScienceRoll

Bertalan Mesko tarafından hazırlanan bu blog sayfası, 2009 yılında “En İyi Medikal Teknolojiler Blogu” ünvanını kazanmıştır.

6- Think Gene

Biyoteknoloji ve genetik alanında düzenli içerik üretimi yapan bir blog sayfasıdır.

7- Sandwalk

2006 yılından bu yana düzenli olarak içerik üretimi yapan blog sayfası genetik alanındaki önemli ve ilginç gelişmeleri okuyucularına sunmaktadır.

8- Genomboy

Kuzey Karolina A.B.D.’de bulunan ve dünyanın en iyi üniversiteler sıralamasında en iyi 9. üniversite seçilen Duke Universitesi’nde  Misha Angrist tarafından hazırlanmaktadır.

Podcast Yayınları:

Türkiye’deki pek çok kullanıcının ismini duyduğu fakat kullanım oranının hala çok yüksek olmadığı Podcast’ler ise aslında oldukça değerli ve pratik kullanımlı bir kaynak türüdür. Çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar) internet üzerinden –genellikle feed (besleme) yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara indirilebilecek şekilde yayınlanmasına “Podcast” denmektedir. 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki “pod” (küçük kapsül) ve “broadcast” sözcüklerinden oluşturulmuştur. Aşağıda genetik ile ilgili bilgilerin bulunduğu podcast yayınlarını bulabilirsiniz.

1- MUSC Health Audio Podcasts

Akademik olarak medikal araştırmaları sunan MUSC Health, genetik ile ilgili gelişmeleri ve tartışmaları bu podcast yayınında abonelerine sunuyor.

2- GEN

Genetik mühendisliği ve biyoteknoloji ile ilgili en son gelişmelerin sunulduğu bir yayındır.

3- National Human Genome Research Institute Podcast

NHGRI tarafından hazırlanmış bir podcast yayınıdır.

İnternet Toplulukları:

Sağlık bilgisi edinmenin günümüzde en etkili yollarından biri de çevrimiçi platformlara katılarak, hem sağlık uzmanlarından hem de daha önce aynı rahatsızlığı geçirmiş olan hastalardan bilgi alışverişi yapmaktır. Aşağıda, genetik ile ilgili açılmış çevrimiçi platformları ve Facebook gruplarını bulabilirsiniz.

 1- Eurogene

Genetik bilimi topluluğunun daha da gelişmesi ve ilerlemesi için çalışmalarda bulunan Eurogene, pek çok avrupa dilinde kaliteli içerikler sunan bir web sitesidir. Özellikle öğrenci ve eğitimcilerin istedikleri kaynaklara rahatça ulaşabilmelerini ve sorularının cevaplanmasını amaçlamaktadır.

2- MedHelp Genetics Community

MedHelp web sitesi, aynı tecrübeleri paylaşmış kişileri bir araya getirmeye amaçlayan bir platformdur. Yaklaşık 5.5 milyon kişiyi kendi sağlık kontrollerinde daha etkili olmaları için cesaretlendiren MedHelp, genetik alanında da değerli bilgileri paylaşmaktadır.

3- Inspire- Genetics Community

Genetik ve doğumdan itibaren rahatsızlıkları olan  hastaları, ailelerini ve yakınlarını bir araya getirerek bilgi paylaşımını amaçlayan çevrimiçi bir platformdur.

Facebook Grupları

Twitter

Sırada ise önemli sosyal medya kanallarından bir tanesi olan Twitter var. Günümüzde sağlık uzmanlarının belli konuları tartışmak amacıyla Twitter’ı kullanmalarında oldukça fazla sebep bulunmaktadır. Twitter’ın bu konudaki avantajları hakkında bilgi edinmek isterseniz bu yazımızı tıklayabilirsiniz.

Yazımızın bu kısmında, genetik alanındaki güncellemeleri ve gelişmeleri paylaşan ve tartışan bazı hesaplar bulunmaktadır.

23andMe

Genetic Alliance

ASHG

GPPC News

Nature Reviews- Genetics

News- Medical.Net

Human Genome Organization

MNT – Genetics News

 Genetik ile ilgili Twitter’da en çok tweet atan sağlık profesyonelleri ise;

Bertalan Mesko, MD

Mark Henderson

C Anderson

Nancy Parmalee

Charles Spillane

Sandra Porter

Wim Crusio

Dawei Lin

T. Ryan Gregory

Jason H. Moore, PH.D

Daniel MacArthur

Blaine Bettinger

 

YouTube

 

1- American Society of Human Genetics (ASHG)

2- Channel DNA

3- Learn Genetics

4- 23andMe

5- Center for Genetics and Society

6- Dolan DNA Learning Center

7- Genetic Alliance

 Genetik İle İlgili Hazırlanmış Slayt Gösterileri:

1-

2-

3-

4-

5-

6-

7-

8-

9-

Submit a Comment