Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

3D Yazıcı ile Üretilmiş Stetoskop Yoksul Ülkelerde Hayat Kurtaracak

3D Yazıcı ile Üretilmiş Stetoskop Yoksul Ülkelerde Hayat Kurtaracak
Özge Uçar

Bilim insanları 3D yazıcı kullanarak, 3 dolar gibi düşük bir maliyetle stetoskop üretmeyi başardı. Hâlihazırda kullanılan stetoskoplar ile aynı ses kalitesine sahip olduğu belirtilen 3D baskı stetoskopun, tıbbi ekipman ve altyapı eksikliği olan ülkelerde hayat kurtarabileceği düşünülüyor. 

Günümüzde kullanılan gelişmiş görüntüleme yöntemlerine rağmen, doktorların hala en güçlü ve pratik teşhis aracı stetoskopları. Ne var ki; savaş gibi sebeplerle kaynak sıkıntısı yaşayan ülkelerde görev yapan sağlık çalışanları bu temel tıbbi cihazdan mahrum kalabiliyor. Western Ontario Üniversitesindeki araştırmacılar, bu sorunu 3D yazıcı teknolojisini kullanarak çözmeyi başardı. 3 saat gibi kısa bir sürede 3 dolara mal edilebilen yeni nesil 3D baskı stetoskoplar, akustik kalitesi ve klinik fayda açısından diğer stetoskoplardan fark edilmiyor.

e90641fc31e7ed55060221589790ebdbfe922884

Proje ekibi, geliştirdikleri üretim metodunu açık kaynak kodlu ve tamamen ücretsiz olarak yayınladı. Bu yolla, bu yeni metodun dünyanın dört bir yanındaki sağlık çalışanları için erişilebilir olması amaçlanıyor. Şimdilerde rotasını diğer tıbbi ekipmanlara çeviren ekip, 3D yazıcı teknolojisini kullanarak hayat kurtaran tıbbi cihazları daha hızlı ve ucuz üretmenin yollarını arıyor.

Kaynak: Medgadget

Submit a Comment