Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Otizm Teşhisinde Kullanılan Mobil Uygulama FDA’den Onay Aldı

Otizm Teşhisinde Kullanılan Mobil Uygulama FDA’den Onay Aldı
Özge Uçar

Yeni geliştirilen yapay zeka destekli bir akıllı telefon uygulaması, bebek ve çocuklarda otizmi teşhis edebiliyor. Halihazırda yüzbinlerce aile tarafından kullanılan ve etkinliği klinik olarak kanıtlanmış yazılım, geçtiğimiz günlerde Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA)’den onay aldı.

Palo Alto, Kaliforniya merkezli girişim Cognoa yapay zeka kullanarak otizmi teşhis edebilen bir uygulama geliştirdi. Bebek ve çocukların doğal davranışlarını gösteren kamera kayıtları ve ebeveynlerinden alınan bilgileri analiz eden yapay zeka destekli uygulama, 18 aydan küçük bebekler dahil olmak üzere erken gelişim evrelerindeki çocuklarda otizmi tespit edebiliyor.

Yaptığı açıklamada, otizm kaynaklı davranış problemlerinin daha erken teşhis edilmesinin çocuk ve ailelerinin hayatlarını tamamen değiştirecek sonuçlara sebep olabileceğini belirten Cognoa’nın CEO’su Brent Vaughan, geliştirdikleri yazılımın ileride dijital terapötikler ile birlikte kullanılarak doktor, hasta çocuklar ve aileleri için bakım standartlarını yükseltebileceğini söyledi.

Kaynak: MobiHealthNews

Submit a Comment