Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık ve Tıp Bilgisinde En İyi 10 Yabancı İnternet Sitesi Açıklandı

Sağlık ve Tıp Bilgisinde En İyi 10 Yabancı İnternet Sitesi Açıklandı
Alperen Sözen

Şubat 2014 itibarı ile, ABD içerisinde faaliyet gösteren ve uluslar arası ziyaretlere de açık, sağlık alanında bilgi içeren en iyi 10 internet sitesi belirlendi. İnternet üzerinden sağlık bilgisi aramayla ilgili doktorsitesi.com ile dijital pazarlama ve sosyal medya ajansı Social Touch tarafından ortaklaşa yapılan Türkiye’de internetin sağlık amaçlı kullanım alışkanlıkları raporundan da görebileceğimiz gibi, yeni medya alışkanlıkları sağlık bilgisi aramada da oldukça etkili olabiliyor.

ABD içerisindeki ziyaret sayılarıyla, Marketingcharts.com’un Experian Marketing Services verilerinden yararlanarak belirlediği ilk 10 internet sitesinden sizin için seçtiklerimiz şöyle;

webMD-main

WebMD:
ABD merkezli internet sitesi semptomları, doktorları ve sağlık reformu ile ilgili konulara özel bir arama çubuğu sunuyor. Sol bölmede hastalıklarla ilgili detaylı bilgilere ulaşılabiliyor. Ana sekmelerde ise A’dan Z’ye sağlık, ilaçlar ve takviyeler, sağlıklı yaşam, aile ve hamilelik, haberler ve uzmanlar başlıkları yer alıyor. İnternet sitesinin Facebook, Twitter ve Pinterest ikonları mevcut. Site sağlık ve sağlık sorunları hakkında detaylı bilgi vermek amacıyla hazırlanmış. En dikkat çekici özelliklerden birisi ise internet sitesi sayesinde kendi durumunuzu sürekli kontrol etmeniz gereken türden hastalıklar için açılan ayrı bir sekmede tıbbi durumunuzu takip edebilmeniz.

drugjp

Drugs.com:
Drugs.com internet üzerinde ilaç bilgilerini paylaşan bir internet sitesi. Site içerisinde en çok kullanılan 100 ilaç listesine ve ilaç içeriklerine ulaşmak mümkün. İlaç bilgilerinde ilaçların reçeteli satılıp satılmadığı bilgileri de yer alıyor. Sitenin en ilginç özelliklerinden biri Pill Identifier denilen kısım. Bu kısım sayesinde şüphelendiğiniz ilaçları tanımlayarak, bu ilaçların hangi şirkete ait olduğuna kadar pek çok bilgiye ulaşabiliyorsunuz.

healthguru

Health Guru Condition:
Health Guru sekmeleri arasında ruh sağlığı, diyet ve fitness, üniversite, cinsel sağlık, güzellik, hamilelik ve bebek konuları yer alıyor. Bu internet sitesinde de kanserden astıma, alerjiden soğuk algınlığına kadar pek çok tıbbi durumla ilgili bilgi bulmak mümkün.

HealthGrades:
Doktorların ve hastanelerin hastalar tarafından değerlendirildiği ve diğer hastalara tavsiye edildiği bir internet sitesi. İçerik olarak diğerlerinden oldukça farklı bu sitenin Facebook, Twitter, Pinterest ve Google+ ikonları mevcut. Dişçi, doktor ve hastane arama portalı gibi çalışan internet sitesi kullanıcı dostu yapısıyla öne çıkıyor.

MedicineNet:
WebMD yapısına paralel giden bir tarzı olduğu söylenebilir. Semptom tespit aracı yardımıyla tıbbi durumunuzun ne olabileceğini öğrenmenizi kolaylaştıran internet sitesi, tüm sağlık konuları hakkında ayrıntılı bilgilere sahip. Ne var ki, site tasarımının karışıklığı kullanıcı dostu olmasını engelliyor. Bir kez daha oldukça değerli içeriğin tasarım nedeniyle geri planda kalmasını da görmüş oluyoruz.

Everyday Health:
İlaç bulucu, semptom kontrol edici, kalori takip edici, köşe yazıları ve sağlık uygulamaları gibi sekmeleri olan internet sitesi, sağlık hakkında bilgi vermek üzere kullanıcı dostu bir arayüzle hazırlanmış. Yiyecekler için de özel bir kısım hazırlanmış ve sağlıklı beslenmek için alınması gereken besinler gibi bilgiler buraya yerleştirilmiş. Ayrıca vitaminlere ve sağlıklı yemek tariflerine de ulaşmak mümkün.

Bu 10 internet sitesi arasından en çok ziyaret edilenleri sizler için seçtik ve derledik.

infoweb

Submit a Comment