Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

e-Nable, 3D Yazıcı Sahiplerini Protez El İhtiyacı Olanlarla Buluşturuyor

e-Nable, 3D Yazıcı Sahiplerini Protez El İhtiyacı Olanlarla Buluşturuyor
Buğrahan Ceylan

Dünyada uzuv kaybı yaşayan ya da eksikliği ile doğan çok sayıda insan var. Son yıllarda 3D yazıcıların sağlık alanında kullanılması, bu insanlara bir umut kaynağı haline geldi.

3D yazıcılar kullanım kolaylığı ve en önemlisi de  ucuz fakat kaliteli malzemeler ile ortaya pek çok farklı ürün çıkarabilmeleri ile popüler hale geldi. Daha önce de protez ihtiyacı olan kişilerin 3D yazıcılar sayesinde istedikleri imkanlara ulaşabildiklerinden bahsetmiştik. Fakat henüz yeni sayılan bu teknolojiden herkesin haberdar olduğunu ya da erişiminin olduğunu varsaymak yanlış olur. Bu sebeple oluşturulan bir web site, bu eksikliği gidermek amacıyla açıldı: e-Nable.

e-Nable, aslında Facebook ve Google + sosyal ağları üzerinden özelliklerin kullanılabilen bir platform. Platformun kurucusu Jon Schull, daha önce bir iş kazasında elini kaybetmiş olan Richard Van As için protez bir el üretmiş olan Ivan Owen ile tanışır. Ivan Owen’in daha önce de başka insanlara yardımcı olduğunu ve bu tasarımlarını 3D yazıcıları kullanarak yapmaya başladığını öğrenir. Owen, 3D yazıcılar için yaptığı tasarımları dijital ortamlara yükleyerek, başka insanların da bu tasarımlara ulaşabilmesini amaçlamaktaydı. Bu durum e-Nable projesinin kurucusu olan Jon Schull’a bir fikir verdi. Ucuz ve kaliteli protez uzuv ihtiyacı olan insanları bir şekilde, bu işi yapabilecek yetenekteki insanlar ile tanıştırmak gerekiyordu. Bu sebeple bir Google + ve Facebook sayfası oluşturan Shull, 3D yazıcılar ile yapılabilecek farklı protez tasarımları yapan 300 kişiden fazla insana ulaştı.

fb_comment

Bu sayede platform aracılığıyla pek çok 3D printer tasarımcısı ile ihtiyaç sahiplerini buluşturan Shull, sosyal medya ağlarının ve doğru girişimciliğin sağlık alanında ne kadar büyük etkilerinin olabileceğini gösterdi.

Submit a Comment