Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Açık Verilerle Yeni Bir Ebola Sayfası

Açık Verilerle Yeni Bir Ebola Sayfası
Alperen Sözen

Humanitarian Data Exchange, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNMEER (Birleşmiş Milletler Ebola Acil Durum Cevap Timi) iş birliğiyle oluşturulan yeni bir internet sayfası var.

Sayfanın interaktif olması ve Ebola’dan en kötü şekilde etkilenen ülkeleri kapsaması; bilginin yayılması ve bilgilenmenin hızla sağlanması için son derece önemli. Toplam Ebola vakalarının ve ölümlerinin yanı sıra, hastalıkla ilgili kırktan fazla veri setini de sitede bulmak mümkün.

hdx-ebola-page1

Sitenin hazırlığında İngiliz Kızılhaç‘ı, InterAction, MapAction ve ABD Savunma Bakanlığı‘ndan da yardım alınmış.

İnternet dünyasında yer alan pek çok açık kaynaklı yazılım ve programın kullanıldığı bu yeni sitede, insanların Ebola ile ilgili farklı verileri bir araya getirerek değişik grafikler oluşturması mümkün kılınıyor.

simon-ebola-3w-site

Hastalığın yayılmasının önlenmesindeki ilk kural, bilinçlenmek. Bunun farkında olan geliştiriciler, pek çok yazılım uzmanı ve analistin bu siteye katkıda bulunmasını sağlıyor. Ebola ile ilgili paylaşacak anlamlı verileri bulunan herkesin siteye bir katkısı olabilir. Elinizdeki değerli verileri hdx@un.org adresine e-posta ile yollayabilir ya da Twitter’dan @humdata hesabını mentionlayarak sayfa ekibine ulaşabilirsiniz.

Gelişen teknolojinin de yardımıyla, artık pek çok hastalığın kontrolünde dijital araçların önemli bir yeri olacak gibi görünüyor.

Submit a Comment