Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Akıllı T-Shirt Tüm Yaşamsal Verilerinizi Takip Edebiliyor

Akıllı T-Shirt Tüm Yaşamsal Verilerinizi Takip Edebiliyor
Levent Sansever

Giyilebilir teknolojilerin sağlıkta kullanımı gittikçe artacak gibi duruyor. Yeni teknolojilerin tanıtıldığı CES 2014 fuarı özellikle buna işaret ediyordu. Bir Fransız şirketi olan Cityzen Sciences, yeni geliştirdiği teknolojik t-shirt sayesinde “Günlük Kullanıma Yönelik En İyi İcat” alanındaki ödülün sahibi oldu. T-shirt, üzerinde çeşitli sensörler bulunduruyor ve bu sayede kişilerin sağlık durumlarını, yorgunluk seviyelerini ölçebiliyor.

Smart Sensing isimli teknolojiye sahip olan t-shirt vücut sıcaklığını, solunum hızını, kalp ritmini ve GPS aracılığıyla kişinin konumunu takip edebiliyor. Cityzen Uluslar Arası Yöneticisi Gilbert Reveillon, Smart Sensing teknolojisinin aynı zamanda eldivenlere, pantolonlara yani giyilebilen her şeye uygulanabileceğini belirtiyor.

Smart Sensing teknolojisine sahip yeni giysiler bir grup sensör, kumaş ve kişinin bilgilerini akıllı telefon uygulamasına gönderen bir sinyal vericinin bataryasından oluşuyor. Telefondaki uygulama, gelen bilgileri analiz edip kişinin yorgun, stresli ya da kalp krizi riskinde olup olmadığı konusunda bilgi veriyor. Yoğun tempoda yaşayan insanlar için faydalı olabilecek bu projeden ayrıca yarışçılar, askerler ve pilotlar da yarar sağlayabilirler.

Smart Sensing’in en iyi tarafı henüz geliştirme aşamasında. Cityzen firması, giysinin yıkanırken kendi enerjisinin çoğunu üretmesini sağlayacak bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Bu senenin sonlarına doğru Smart Sensing’in piyasaya sürülmesi bekleniyor. Aşağıdaki videoda daha fazla bilgiye de ulaşabilirsiniz.

Submit a Comment