Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Akıllı Telefon Uygulamasıyla Kalp Sağlığınızı Değerlendirin

Akıllı Telefon Uygulamasıyla Kalp Sağlığınızı Değerlendirin
Derya Öztürk

ABD’den bir grup araştırmacı; kalp sağlığını değerlendirmek için kullanılabilecek, bazı durumlarda ultrason veya MR gibi daha karmaşık prosedürlerin yerine geçebileceğini düşündükleri bir akıllı telefon uygulaması geliştirdi.

Kalp yetmezliği olan hastalarda, kalbin kan pompalamada ne kadar etkili olduğunu değerlendirmek doktorlar için önemlidir. Doktorlar kalp debisini ve diğer kalp verimliliği ölçümleri için MR veya ultrason gibi teknikler kullanıyorlar. Ultrasonda en sık kullanılan teknik olan klinik prosedür, makineyi çalıştırmak için uzman bir teknisyene ihtiyaç duyar ve 45 dakika kadar sürebilir.

Yeni bir teknoloji işte bu ölçümleri daha basit hale getirebilir ve hatta hastaların evde kendi kalp sağlığını değerlendirmesini sağlayabilir.

Yeni uygulama ile hastalar ölçüm yapmak için akıllı telefonu boyunlarına bir ila iki dakika tutuyor. Akıllı telefon kamerası, boyundaki cilt yoluyla karotis arterinin genişleme ve daralmasını görüntülüyor ve bu bilgiyi, kalbin vücuda kanı nasıl pompaladığının bir ölçütü olan sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonunu (LVEF) hesaplamak için kullanıyor.

Uygulamayı test etmek için bilim insanları küçük bir klinik araştırma yaptı ve uygulamalarının doğruluğunu, LVEF değerlendirmelerinin geçerli altın standardı olan MR ölçümleri ile karşılaştırdı. Uygulamanın, MR kadar olmasa da ultrason kadar doğru sonuçlar verebildiği sonucuna varıldı. Araştırmacılar uygulamayı, kalp yetmezliği hastalarının evde hastalıklarını takip edebilmeleri için kullanılabileceklerini düşünüyor.

Kaynak: MedGadget

Submit a Comment