Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Merck KGaA Onkolojide Büyük Veri Kullanımına Öncülük Edecek

Merck KGaA Onkolojide Büyük Veri Kullanımına Öncülük Edecek
Derya Öztürk

Almanya merkezli ilaç şirketi Merck KGaA, Project Data Sphere ile onkoloji inovasyonları gerçekleştirmek üzere stratejik bir iş birliğine gideceğini açıkladı. Bu iş birliği sonucunda büyük verinin gücünden faydalanılarak kanser alanında önemli gelişmeler gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Merck, Küresel Onkoloji Büyük Veri Ortaklığı (Global Oncology Big Data Allience-GOBDA) üzerinde ortaklaşa yönetim için CEO Roundtable on Cancer’s Life Sciences Consortium’un kâr amacı gütmeyen girişimi Project Data Sphere ile güçlerini birleştirdi.

GOBDA; Project Data Sphere’in dijital platformunu kullanarak, analitik yetenekleri daha da arttırmak için tanımlanmamış hasta verilerinin açık erişimini genişletmek üzere oluşturulan bir girişim.

Şu anda platform; çeşitli organizasyonlar tarafından sağlanan, yaklaşık 100.000 hastadan alınan klinik deney verileri içeriyor. GOBDA bu platformu; nadir tümör deneyleri, deneysel kol ve gerçek hasta verileriyle genişletmeyi planlıyor.

Bu verileri büyük veri analitikleriyle kullanmanın; klinik araştırmaların optimize edilmesine, bir veri kayıt defteri oluşturulmasına ve küresel olarak kanser tedavisinin anlaşılmasında ilerlemenin sağlanmasına katkıda bulunacağı ümit ediliyor.

Merck KGaA Yönetim Kurulu Üyesi Belén Garijo, “Bu birleşmedeki nihai hedefimiz, büyük verinin gücünü kanser hastalarına değer katmak için kullanmaktır” diyor.

Kaynak: Pharmatimes

 

 

Submit a Comment