Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dünyanın İlk 3D Baskıyla Üretilen Kaval Kemiği Nakli Gerçekleştirildi

Dünyanın İlk 3D Baskıyla Üretilen Kaval Kemiği Nakli Gerçekleştirildi
Derya Öztürk

Avustralya’daki cerrahlar, dünyada bir ilki gerçekleştirerek dizinin üzerinden bacağının kesilmesi tehlikesi olan Reuben Lichter’e 3D baskıyla üretilen bir kaval kemiği yerleştirdiler. Geçici bir “iskele” olarak tasarlanan kaval kemiği, Lichter’in bacağında kemik oluşmasını sağlayacak ve görevini tamamladıktan sonra yavaş yavaş çözünecek.

Bacağı Kesilmekten Kurtarıldı

3D baskı yöntemiyle sağlık alanında gerçekleştirilen önemli gelişmeler her geçen gün artıyor. Son gelişme haberi ise Avustralya’dan geldi. Dünyada ilk kez 3D baskıyla üretilen bir kaval kemiğinin başarılı bir şekilde bir hastaya nakledildiği açıklandı.

Nakledilen kaval kemiği, her iki bacaktan alınan kan damarları ve dokularla sarıldı. Gerçekleştirilen beş ameliyat dizisinin ardından prosedürün başarılı olduğu ilan edildi. Şimdi doktorlar; hastanın sağ bacağında, nakledilen kaval kemiği tarafından desteklenen yeni ve sağlıklı kemik büyümesinin tamamlanmasını bekliyorlar.

3D baskı kaval kemiği ilk olarak Queensland Üniversitesi’nde modellendi ve daha sonra Singapur’da baskılandı. Kemik; çevresinde kemik oluşunun oluşmasını sağlamak üzere tasarlandı ve görevini yerine getirdikten sonra yavaş yavaş çözünecek şekilde oluşturuldu.

Naklin gerçekleştirildiği Lichter’in durumunun şu anda iyi olduğu ve planlanan kemik gelişiminin yavaş yavaş başladığı belirtildi. Doktorlar, Lichter’in tam olarak iyileştikten sonra yeniden yürümeye başlayacağına inanıyorlar.

Kaynak: Futurism

Görsel: The Sydney Morning Herald

Submit a Comment