Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

NHS Tarafından Kronik Hastalıkların Yönetimi İçin İki Ayrı Telefon Uygulaması Sunulacak

NHS Tarafından Kronik Hastalıkların Yönetimi İçin İki Ayrı Telefon Uygulaması Sunulacak
Derya Öztürk

Oxfordshire’daki dört hastanede hâlihazırda denenmekte olan iki akıllı telefon uygulaması, hastaların sağlığını yönetmelerine yardımcı olmak amacıyla NHS tarafından kullanıma sunulmaya hazırlanıyor.

İki uygulama, önümüzdeki yıl boyunca dört NHS bölgesi üzerinde uygulanacak. Uygulamalar, hastaların evlerinde akıllı telefonları ya da tabletlerini kullanması yoluyla sağlık uzmanlarının veri toplayabilmesine olanak tanıyacak.

2016’da, pratisyen hekimler için alınan randevuların % 50’sinin kronik hastalar tarafından alındığı ve ayakta tedavi edilen randevuların % 64’ünün benzer hastalar tarafından kullanıldığı bildirildi. Bu bilgiden yola çıkarak hayata geçirilmesi planlanan uygulamalar; kronik hastaların, hastalıklarını yönetmelerine yardımcı olmak için kullanılacak.

Uygulamalardan biri, gestasyonel diyabetten mustarip gebe hastalar tarafından kullanılan GDm-health olacak. Uygulama; kan şekeri okumalarının, analiz edilmek üzere güvenli bir web sitesi aracılığıyla sağlık uzmanlarına aktarılmasını sağlıyor. Sağlık uzmanları daha sonra bir SMS mesajıyla hastayı takip edebiliyor.

Diğer uygulama ise kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) yönetiminde kullanılacak. iPad uygulaması olan SEND üzerinden hemşireler, hastaların vital bulgularının detaylarını giriyorlar. Ölçümlerin girilmesinden üç ay sonra, uygulama bir hastanın kan oksijen satürasyon seviyesini tanıyabilir hale geliyor. Eğer seviyeler o hasta için normalin altına düşüyorsa, sistem doktorları bu konuda uyarıyor.

Kaynak: DigitalHealthAge

 

Submit a Comment