Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Akıllı Telefonlar Gelecekte Doktorların Yerine Geçebilir mi?

Akıllı Telefonlar Gelecekte Doktorların Yerine Geçebilir mi?
Buğrahan Ceylan

İnsanları tedavi etmek tarihte uzun bir zaman boyunca aslında sadece bir tahmin oyunuydu denebilir. Geçmişte, insanların sağlık problemleriyle ilgilenen kişiler ki bunlar bir doktor ya da zamana göre bir şaman da olabilir, hasta olan insanları inceleyerek hazırlanan ilaçların işe yaramasını umarlardı. Bir bakıma günümüzde de işler çok farklı değil, tabii belli değişiklikler hariç. Artık kişinin hastalığının bilinmesinde sağlık uzmanları farklı türlerde testlere ve verilere güvenmektedirler. Kalp ritmi, tansiyon, ağırlık ya da reflekslerin hızına bağlı olarak hastanın ne gibi bir rahatsızlığını tahmin edebilmek daha mümkündür. Tahminlerin yapılmasında kullanılan bu verilerin doğruluğu ve çeşitliliği de teknolojinin gelişmesiyle birlikte oldukça arttı. Hatta artık cebimizin içine dahi sığabilecek olan bu teknolojiyle çok daha ileri seviyelere taşındı.

Son 2-3 yıl içinde doktorların akıllı telefon ve tablet kullanma oranları da oldukça arttı. Günümüzde pek çok doktor, hastaların kendi sağlık durumları üzerinde kontrol sahibi olabilmeleri için mobil uygulamaları tavsiye etmektedirler. Ayrıca akıllı cihazlar bilginin toplanması, iletilmesi için oldukça büyük fırsatlar sunan cihazlardır. Bu cihazlar, gelişmiş sensörleri ve ilerleyen iletişim teknolojileri sayesinde doktorların gerekli bilgiyi (elektronik hasta kayıtları, sosyal medya platformları ve güncel klinik araştırmalar) anında elde edebilmelerine olanak sağlamaktadır.

Tedavi kadar hastalıklardan korunmanın önemi de çok büyüktür. Pek çok mobil uygulama, kişinin ne kadar doğru beslendiğini ya da ne kadar sağlıklı uyuyabildiğini söyleyebilmekle beraber, artık daha ileri teknolojiler ile sıra dışı işlevlere sahip olan cihaz ve yazılımlar da geliştirilmeye başlanmıştır.

Daha önce bizim de çokça bahsettiğimiz gibi özellikle Apple’ın iPhone akıllı telefonları için sağlık kategorisinde oldukça fazla uygulama ve eklenti cihaz geliştirildi. Hastanın 49 dolar değerinde bir ek sayesinde iPhone ile kan şekerini ölçmesi ya da tüm hayati bulgularını ölçerek, tam bir kontrol sahibi olması mümkündür.

Fakat her ne kadar bu teknolojiler gelişse ya da kullanım oranları artsa da şu an Amerika dahil hiçbir ülkede bir doktorun hastasını cep telefonuyla muayene ettiğinizi göremezsiniz. Ya da deri kanseri riskini bir akıllı telefon kamerası aracılığıyla belirlediğini görebilmek yok denecek kadar bir şansa sahiptir. Çoğu doktor, bu uygulama ve cihazların kullanılmasını önerse dahi, hastaların kendilerini bir sağlık uzmanı olarak görmemeleri oldukça önemli çünkü bu cihazlar belli bir noktaya kadar hastanın okuyabileceği bilgileri sunmaktadır. Bir iPhone, hastaya tüm hayati bilgileri sunabilse dahi bir kemoterapi tedavisi uygulayamaz, kanserle savaşamaz.

Siz teknolojinin gelecekte doktorların yerini alacağını düşünüyor musunuz? Daha önce kendi sağlık kontrolünüzü bir mobil cihaz aracılığıyla yaptınız mı?

Submit a Comment