Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Sektörü Teknoloji Şirketleriyle Çok Daha Yakın Olacak

Sağlık Sektörü Teknoloji Şirketleriyle Çok Daha Yakın Olacak
Buğrahan Ceylan

Eğer Apple iWatch beklendiği gibi olursa sağlık sektörü hazır olsa iyi olur çünkü bu cihazın sağlık uygulamaları potansiyeli neredeyse sonsuz. Şöyle ki bu cihaz size ilaçlarınızı ne zaman almanız gerektiğini hatırlatabilir ya da başka bir cihazla senkronize çalışıp kan basıncınızı veya kan şekeri seviyenizi kaydedebilir. Bu tür yeni imkanlarla hastaların kişisel sağlık bakımları konusunda daha fazla sorumluluk ve kontrol imkanı sağlanacağı kesin.

Eğer tüketici odaklı pazarlama konusunda yeni fikirlere ihtiyaç duyuyorsanız, sürekli artan bir hızla piyasaya giren bu mobil cihazlar, hastaların sağlık kontrollerinin yapılması ile ilgili yeni fırsatlar doğuruyor. Örneğin Fitbit bu fırsatların nasıl kullanılabileceğinin iyi bir örneği. Fitbit, tüm teknolojik gelişmeleri ve ürünleri takip eden ve bu ürünleri sağlık kontrollerimizi en yüksek seviyeye çıkarmamız için nasıl kullanabileceğimizi söyleyen bir websitesi.  Tüm bu gelişmeler sağlık firmalarının eski yöntemlere daha az başvurup birer teknoloji firmaları gibi davranmalarını gerektiriyor.

Bu konuyla ilgili diğer bir merak ise tüm bu gelişmelerle ilgili FDA’nın (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) neler yapacağı. Özellikle iWatch ile ilgili potansiyel geliştirilebilecek uygulamaların uygulama mağazalarına sunulup sunulmayacağı. Türkiye bildiğiniz üzere teknolojiyi iyi takip edebilen ve uygulama marketlerine aşina olan büyük bir kitleye sahiptir. Eğer uygulamalar başarılı olursa ülkemizde de sağlık sektöründe etkileri olacaktır.

Bu cihazların erişilebilirlik özellikleri ve bilgisayarlarla olan bağlantıları düşünüldüğünde hasta mahremiyeti ve güvenlik de önemli bir konu. Dolayısıyla kaydedilen bilgilerin güvenliği ve hastaların doktorlarına bu bilgiyi transfer edip edemeyecekleri merak edilenler arasında.

Fierce Mobil Healthcare’e göre doktorların %89’u hastalarına mobil sağlık uygulamalarını kullanmalarını tavsiye ediyor. Amerika Birleşik Devletlerinde doktorların %93’ü elektronik kayıtların içerisine mobil uygulamaların kayıtlarını da dahil etme konusunda hemfikirdir. Anket sonuçlarına göre yine 10 doktordan 6’sı mobil cihazların sunduğu hatırlatma servislerinin hastaları tarafından tercih edildiğini söylüyor.

Teknolojinin neredeyse her alanı etkilediği günümüzde görebilen gözler için imkanlar çok fazla. Bu imkanları değerlendirebilenler edindikleri tecrübelerinden çok şey kazanacaklar. Umursamayanlar ise çağı yakalayabilmek için oldukça fazla enerji sarf edecekler gibi gözüküyor.

 

 

Comments

Submit a Comment