Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Boston Çocuk Hastanesi’nde Hastalara Doğrudan Bilgi Verilmesi İçin Mobil Uygulama Kullanılıyor

Boston Çocuk Hastanesi’nde Hastalara Doğrudan Bilgi Verilmesi İçin Mobil Uygulama Kullanılıyor
Seçil Uygungil

Boston Çocuk Hastanesi MyPassport denilen iPad uygulamasını bu bahar denemeye başladı. Uygulama, kaldıkları süre boyunca hastalara ve ailelerine kendilerine atanan doktor ve hemşirelerden laboratuvar testi sonuçlarına kadar daha fazla bilgi verilmesi için tasarlandı. Ayrıca sorularının doktorları tarafından da hızlı bir şekilde cevaplanmasına da yardımcı oluyor.

Uygulamanın geliştirilmesini sağlayan hastane ürologu Hiep Nguyen, Fasttack Innovation Teachnology’ nin yazılım geliştirme kaynaklarının hastanedeki takımından destek aldı.  Nguyen özellikle ana dili İngilizce olmayan hasta ailelerinin kendilerini doktordan kopuk hissetmelerini belirtmeleri sonucu bu uygulamayı kullanmaya karar verdi. Uygulamanın amaçları arasında yapılan testlerin, hastalarıyla ilgilenen kişinin ve taburcu olmak için gereken ölçütlerin daha bilincinde olmak; diğer bir deyişle hastanın taburcu olması için gereken her şey var.

Uygulamada hastanenin bütün doktorlarının ve hemşirelerinin fotoğraflarının bulunduğu güvenlik veri tabanının yanı sıra, hastanede kullanılan iki farklı elektronik tıbbi kayıt sisteminin ara yüzü bulunuyor. Uygulamada ayrıca, bulunan hastanın ve ailesinin resimleri doktorlara yardımcı oluyor. Uygulama hastaların normalde getirmesi gereken birçok belgenin yerini alması açısından oldukça yararlı. İlk sürüm, dağıtılan iPad’lerde 30 hasta tarafından test edildi. Yeni çıkan sürüm ise hastaların kendi iPhone ve Android aletlerinde kullanılabiliyor. Bu ileride hastaların taburcu olabilmeleri için talimatları ve gelecek başvuruları için bilgi gösterecek.

Nguyen projedeki bir sonraki adımın MyPassport’un farklı dillerde-özellikle İspanyolca ve Krio dillerinde – sürümlerini yaratmak olduğunu söyledi. Bu fikir hastane araştırmasının sonuçlara göre hizmetlerden en az memnun kalanların İngilizce bilmeyenlerin olması sonucunda oluştu.

 

Submit a Comment