Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Alkol ile Mücadelede Mobil Uygulama

Alkol ile Mücadelede Mobil Uygulama
Yasemin Şahan

Sağlık dergisi JAMA Psychiatry, bir araştırmaya göre alkol kullanımının bırakılmasını ve azaltılmasını teşvik eden mobil uygulamaların, bu eğilimlerinden kurtulmak isteyenlere etkin bir çözüm sağladığını açıkladı.

Bu mobil uygulamaların uzun süre kullanılabilmesi alkolün bırakılmasını kolaylaştırıyor. Uygulama veya simülasyonun arayüzü ve içeriği kullanıcılara ne kadar cazip gelirse, uygulamada geçirdikleri zaman da o kadar verimli oluyor ve programın kullanım oranı artıyor. Wisconsin Ünivesitesi’nden Profesör David Gustafson, yeni teknoloji ürünlerinin hastaları tedavi etme konusunda yenilikçi yöntemler olduğundan bahsediyor.

Alkol ile mücadele

NIAAA (National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism) tarafından finanse edilen ve hastaların istedikleri yer ve zamanda destek almalarını sağlayabilecekleri “A-CHESS” (Addiction Comprehensive Health Enhancement Support System) adında bir mobil uygulama geliştirildi.

Psikolojik rahatlama sağlayan görsel ve işitsel destek servisi olan bu mobil uygulamanın bir de konum belirleme teknolojisi var. Kullanıcının dijital haritada yer alan olası bir bara gitmesi durumunda alarm sistemi otomatik olarak çalışıyor ve gerçekten barda olmayı isteyip istemediği konusunda akılcıl sorular yöneltiyor. Kullanıcı ihtiyaç halinde “panik” butonuna basarak bir danışmanla konuşabiliyor.

Araştırma kapsamında, Wisconsin Üniversitesi’nin Alkol Bağımlılığı ile Mücadele Merkezi’nden çıkan insanlar rastgele iki gruba ayrılıyor. Birinci gruba klasik hasta takip sistemi uygulanırken ikinci gruba, tasarlanan mobil uygulamanın ilk 8 ay boyunca kullanılması söyleniyor. Araştırma sonucunda hastaların %41,1’inin mobil uygulamayı araştırma süresi boyunca kullandığı ve %71,8’inin en az bir defa “panik” butonuna bastığı gözlemleniyor. Diğer yandan, araştırma grubu 1,39 günlük riskli alkol tüketimi yaparken, kontrol grubunda bu oran 2,75 gün olarak kaydedilmiş. Akıllı telefonlar aracılığı ile kullanılan mobil uygulama sayesinde alkol tüketim oranında büyük azalma sağlanmıştır.

Sonuç olarak, sağlık sektörünün dijital mecrayı kullanması hedef kitlede süreklilik arz eden bilinçlendirme kampanyalarını kolaylaştırır. Mobil uygulama “A-CHESS”in Temmuz ayı civarlarında ABD’de pazarlanması planlanıyor.

Submit a Comment