Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Çocukların Çevrimiçi Hareketlerini Takip Eden Program

Çocukların Çevrimiçi Hareketlerini Takip Eden Program
Ali Mahmut

Modern sağlık hizmetlerinin yeni odak noktası, olası riskleri önceden önleyebilmek. Fakat dünyadaki doktorlar AIDS gibi hastalıklarla mücadele etmekten, mental sağlık problemlerine yeterince odaklanamamaktalar.

Mevoked bunu değiştirmeyi hedefliyor. San Francisco’da bulunan şirket, çocukların çevrimiçi aktivitelerini takip edip ailelerine bilgi verebilecekleri bir uygulama geliştiriyor. Çocukların bilgisayar kullanımlarını takip eden ve sınırlandıran diğer programların aksine, bu uygulama çocukların sosyal medya ve internet kullanımlarını kısıtlamak yerine, bu platformlardaki hareketlerini gözlemleyerek, ailelere riskli olabilecek davranışları bildiriyor. Mevoked’in kurucusu ve CEO’su Arun Ravi : ”Mental sağlık ve özellikle gençlerin akıl sağlığı, sağlık hizmetlerinin diğer branşlara nazaran daha yetersiz olduğu bir alan.”

Peki Chrome tarayıcı çocuğunuz hakkında ne kadar bilgi verebilir?

Ravi’ye göre yeterince bilgi verebilir. ”Çevrimiçi aktivitelerini gözlemleyerek; depresyon, obsesif eğilimler ve intihar risklerini önceden fark edebiliriz ve önleyebiliriz.”  Aileler de bu programı kullanarak, önlem alabilirler.

2013-12-11-mevoked

Ravi, 13 yaşında iken, yakın bir arkadaşı intihar etmiş. Arkadaşının ailesinin ”Keşke bilebilseydik, keşke…”  dediklerini hatırlayan Ravi uygulama hakkında şöyle düşünüyor: ”Eğer gençlerin intihar oranını %5 azaltabilirsek, bu uygulamaya değer.” Mevode, uygulamasını; Twitter, Facebook ve mobil cihazlar için önümüzdeki aylarda sunacak. Şirket, çocukların internette bakındıkları içeriklere veya yazılara odaklanmak yerine, kullanıcı alışkanlıklarını takip etmeye odaklanmış. Çocuklar uyumak yerine internette mi dolaşıyor? İnternetteki etkileşimleri aşırı derecede olumsuz mu? Sosyal medya aktiflikleri azalmış mı? Google’da yaptıkları aramalarda, endişe yaratacak bir durum var mı? Eğer varsa, Mevoked sizi uyaracak.

Çocukların nelere baktıklarından çok, ne yaptıklarına odaklanan Mevoked firmasına göre; internet sayfalarında dolaşmak gibi pasif davranışlar, sosyal medya datalarından daha az bilgi vermekte.

Mevoked’in uygulaması, kullanıcı alışkanlıklarına göre kendini tıpkı Netflix gibi güncelleyen bir program olacak. Netflix, servisi kullandıkça hangi filmleri daha çok beğeneceğinizi bilebilen bir program.

Mevoked, çocukların çevrimiçi yaptıkları dataları toplayarak, onları daha iyi anlayabilecek ve kendini geliştirebilecek. Aileler de, program üzerinden alakasız ve yanlış konuları işaretleyerek, aktif olarak bu sürece destek olabilecek.

 

Submit a Comment