Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dijital Hap Teknolojisi

Dijital Hap Teknolojisi
Yasemin Şahan

Sağlık ihtiyaçlarına cevap verebilecek yenilikçi çözümler üreten Fransız medikal firması Bodycap, hastanın vücut içi sıcaklığını ölçebilmek için e-Celsius adını verdiği akıllı hap teknolojisi geliştirdi. Kapsül formundaki e-Celsius, cerrahi operasyon öncesi veya sonrası hasta tarafından kolayca yutulabilmektedir. Kapsülün içinde; hastanın vücut ısısını gözlemleyebilmek için minimal ısı ölçer, elektrik devreleri ve radyo dalga vericisi bulunmaktadır.

Veri toplamak ve vücut ısı değişimini gözlemleyebilmek için e-Celsius yutulmadan önce kapsül manüel olarak aktif hale getirilmelidir. Yutulmasının ardından, akıllı hap her 30 saniyede bir yaptığı vücut ısısı raporlamasını, tıbbi verilere dönüştürebilen bir cihaza transfer eder ve bu ısı değerleri monitör veya giyilebilir teknoloji ürünü bileklik aracılığıyla gözlemlenebilmektedir. Verilerin uzaktan takibi için ise çevrimiçi hap akıllı telefon veya tablet cihaza bağlanabilmektedir.

07061870-photo-gelule-thermometre-e-celsius

Anormal veya ani iç ısı artışı durumunda e-Celsius’un alarm sistemi devreye girmektedir. Akıllı hap, yaklaşık 1500 ısı verisi toplayabilmekte ve 7 ay boyunca kendini vücut içinde muhafaza edebilmektedir.

e-Celsius, hastaya cerrahi müdahale sonrası etkin takip ve hızlı teşhis konulması açısından sağlık sektörü çalışanlarına kolaylık sağlayacak yenilikçi bir tasarımdır.

Test aşamasındaki e-Celsius’un yıl sonuna doğru pazarlanması planlanmaktadır.

 

Submit a Comment