Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

ALS’e Karşı Farkındalık için #IceBucketChallenge

ALS’e Karşı Farkındalık için #IceBucketChallenge
Can Aytı

Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS), aynı zamanda motor nöron hastalığı olarak da anılan, merkez sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin kaybından ileri gelen bir hastalıktır.

Bu hastalığa farkındalık yaratmak için yapılan etkinlik ise, belki de son yılların en yaratıcı ve soğuk fikirlerinden birisi. “ALS Ice Bucket Challenge” adı verilen bu etkinlikte, katılımcıların bir kova dolusu buzlu suyu üzerine dökmesi gerekiyor. Bunu yapabilen katılımcılar ise çektikleri videoda yeni bir kişiyi bu etkinliğe katılmaya davet ediyor. Eğer katılımcılar bu meydan okumayı kabul etmezse, ALS derneğine 100 dolar bağışlıyorlar. Meydan okumayı kabul ettiğinizde ise sadece 10 dolar bağışlamanız gerekiyor.

Geçtiğimiz 2 haftada gittikçe artmaya başlayan bu etkinlik, Facebook, Twitter ve Instagram‘da #IceBucketChallenge hashtagi altından devam etmekte. TIME dergisi bu etkinlik sayesinde derneğin 29 Temmuz’dan bu yana 2.3 milyon dolar topladığını da belirtti.

7’den 70’e bütün insanların katıldığı bu etkinliğe en büyük destek de ünlülerden geliyor. Mark Zuckerberg’den Justin Timberlake’e kadar birçok ünlü ve politikacının katıldığı bu etkinlikte A.B.D. başkanı Barack Obama’ya, 86 yaşındaki Ethel Kennedy’den bir meydan okuma geldi. Aynı zamanda ülkemizden de katılımcıları olan bu etkinliğin git gide yaygınlaşmasını umuyoruz.

Comments

  1. Onur Tuhta

    Zincire Apple CEO’su Tim Cook da eklendi :) http://youtu.be/uk-JADHkHlI

Submit a Comment