Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Bilim İnsanları, Beyin Sinyallerini Konuşmaya Çevirmenin Yolunu Buldu

Bilim İnsanları, Beyin Sinyallerini Konuşmaya Çevirmenin Yolunu Buldu
Sonat Çakmak

Scientific Reports’da yer alan bir makaleye göre, yakın gelecekte beyin sinyallerini sese çevirmek mümkün olacak. Bilim insanları, geliştirdikleri algoritma aracılığıyla konuşma yetisi olmayan insanlarla iletişim kurulabileceğini söylüyor.

Bilim insanları, beyin sinyallerini elektriksel aktiviteler ile anlaşılabilir bir konuşmaya çeviren bir yapay zekâ (AI) algoritması geliştirdi. Vocoder adlı bu algoritma beynin gönderdiği sinyalleri kod haline dönüştürüyor, daha sonra bu kodları çözüyor ve konuşmaya çeviriyor.

 Vocoder, şu anda sadece beynin çeşitli durumlara verdiği tepkileri (üzüntü, sevinç gibi) konuşmaya çevirebiliyor, diğer düşünceleri sese çevirememesinin sebebi ise insan beyinlerinin birbirlerinden farklı çalışması. Ancak bilim insanları, yeterli teknolojik gelişmeyle insan zihnindeki düşünceleri de anlamlı bir konuşmaya dönüştürmenin mümkün olduğunu belirtiyor. ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) gibi hastalıklar ve çeşitli kazalar nedeniyle felç geçirerek konuşma yetisini yitiren insanlar için beyin sinyalleriyle iletişim kurmak çok uzak olmayan bir gelecekte mümkün olabilir.

Kaynak: Sciencealert

Submit a Comment