Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Alzheimer Hastalığı İçin Mobil ve Oyunlaştırma Çalışmaları Sürdürülüyor

Alzheimer Hastalığı İçin Mobil ve Oyunlaştırma Çalışmaları Sürdürülüyor
Buğrahan Ceylan

Alzheimer hastalığı özellikle A.B.D.’de oldukça yaygın bir rahatsızlık. Yaklaşık 5 milyon kişinin bu hastalığa sahip olduğu düşünülmektedir ve ölümle sonuçlanan hastalıklar içinde 6. sırada yer almaktadır. Hastalığın yaygınlığı ve ciddiyeti bu şekilde olunca, medikal ve mobil teknoloji alanındaki çalışmalar da ağırlıklı olarak Alzheimer hastalığına çözüm bulmak için yoğunlaşmış durumdadır.

Ayrıca sağlıkta oyunlaştırma çalışmaları içinde de Alzheimer hastalığı oldukça popüler. Zihin ve beyin aktiviteleri için oyun tasarımı yapan Acuity Games şirketi de Total Recall isimli oyunu yakın zamanda duyurdu. Daha önce de Pfizer ve Akili Interactive Labs hazırlanan Project Evo oyunu hastalığın teşhisi amacıyla geliştirilmişti.

project Evo2

Akili Interactive Labs Araştırma ve Geliştirme Departmanı’ndan Eddie Martucci: “Alzheimer gibi bir hastalıkta, herkesin bildiği asıl ve önemli belirtiler ortaya çıkmadan önce daha küçük potansiyel risk taşıyan semptomların belirlenmesi, aslında daha önce karşılanmamış bir ihtiyaç. Bu sebeple bizim de elimizde bakacağımız yeterli bir ön çalışma ya da örnek yok. Bu sebeple geliştirmeye çalıştığımız bu oyunun en ince ayrıntısına kadar dikkatle çalışıyoruz.” diyerek durumu özetlemişti.

Alzheimer hastalığının yaygınlaşması, gelecekte de mobil sağlık ve oyunlaştırma çalışmalarının bu konuyla ilgili olmasına sebep olacak gibi görünüyor.

Ayrıca Alzheimer ile internette bulabileceğiniz pek çok farklı kaynağa “İnternet Dünyasında Alzheimer” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Submit a Comment